Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sveti Juraj

Sveti Juraj - informace o letovisku

Sveti Juraj je malá osada a přístav při Velebitském průlivu, který leží asi 10 km jižně od Senje. Jeho přístav je chráněn před jižními a západními větry. Sveti Juraj je letovisko vhodné k poklidné dovolené a ke koupání daleko od hluku a shonu velkých měst. Lze jej doporučit také milovníkům horské turistiky a horolezectví, protože Velebit je největším a nejdelším chorvatským pohořím, jehož část, zvaná Paklenica, je národním parkem.

Malá obec se rozvíjí do podoby rekreačního skromného letoviska. Obec poskytuje jednoduchou rekreaci, především však dobrou možnost odpočinku při tranzitu. Ubytovací možnosti se nabízejí v soukromí a v nedaleké turistické osadě Kalić, případně v autokempech Rača a Ujča.

Díky členitosti pobřeží je v okolí mnoho drobných zátok s pěknými plážemi a velmi dobrými možnostmi koupání. Kromě pláže přímo v letovisku zde existuje ještě několik hezkých písčitých jadranských břehů v zátokách Rača, Žrnovica, Ažič-Lokva, Lukovo, Klada Donja a Staringrad Donji s oblázkovými a kamenitými plážemi. V této části vyvěrají v moři četné sladkovodní podmořské prameny tzv. vrulje, které ovlivňují slanost a teplotu zdejší mořské vody.

Projevuje se zde velmi výrazně severovýchodní bóra, která vane z vnitrozemí od velebitského sedla Oltari. S tímto sedlem je městečko spojeno horskou silnicí, která je frekventovanou spojnicí s vnitrozemím. Sedlo je též východiskem túr po Severním Velebitu, který je dnes národním parkem.

Z vesničky Sveti Juraj vede do vnitrozemí silnice směrem k přírodní rezervaci Velebitski Botanički vrt. U Oltari je možné odbočit vpravo po menší silničce a ta turisty dovede k rezervaci ležící mezi vrcholy Opaljenik, Vučjak, Pivčevac a Veliki Zavižan ve výšce asi 1 500 m. Zdatnější turisté mohou na Veliký Zavižan, jeden z nejvyšších vrcholů Velebitu, vystoupat také pěšky, a to z pobřeží vesničky Starigrad přes osadu Gornjak Klada a vrchol Brondinovačka.

Nedaleko od rezervace Velebitski botanički vrt se nachází přírodní rezervace Kukovi. Je to zajímavé seskupení holých a bizarních skalních útvarů, které vznikly erozivní činností větru a vody. Rezervace není svou rozlohou příliš velká (necelých 20 km2), zato však v nadmořské výšce asi 1 600 metrů najdou turisté více než padesát těchto skalních útvarů a řadu dalších krasových jevů.

Nedaleko vesničky Sveti Juraj se nachází rozsáhlé archeologické pozůstatky pravěkého sídliště a římské osady, na jejichž zříceninách později vyrostla chorvatská osada. Ve 13. století zde byl postaven benediktinský klášter sv. Jiří, odtud pochází i jméno obce. Nachází se tu také gotický kostel sv. Filipa a Jakuba. Oba kostely se zachovaly pouze částečně v ruinách.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA