Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Plitvická jezera

Plitvická jezera - informace o národním parku

V roce 1949 byl v samotném srdci Chorvatska založen Národní park Plitvická jezera, který lze právem považovat za jedno z nejkrásnějších míst v zemi. Park se rozkládá na území o rozloze cca 300 km2 mezi zalesněnými horskými pásmy Malá Kapela a Plješevica. Proslavil se především svými vodopády, které se objevily ve slavném filmu o indiánském náčelníkovi Vinnetouovi.

Národní park Plitvická jezera leží v oblasti Lika, v nadmořské výšce 500 - 640 metrů. V roce 1979 byl pro svou jedinečnost zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Celkem se v parku nachází 16 průzračně čistých jezer, mezi nimiž se návštěvníci mohou pohybovat po speciálně vybudovaných stezkách nebo přes nejrůznější můstky. Jednotlivá jezera jsou řazena kaskádovitě nad sebou a táhnou se v délce asi 7 kilometrů. Po největším jezeře je možné se projet na loďce s elektrickým pohonem. Až do roku 1958 byl Národní park Plitvická jezera turistům uzavřen.  V roce 1991 se jezera stala svědkem krvavé bitvy. O Velikonocích toho roku zde došlo k prvnímu vojenskému konfliktu, který byl součástí Jugoslávské občanské války.

Barva vody v jezerech se různí, někde je smaragdově zelená, jinde temně modrá. Odstín se odvíjí od množství minerálů a organismů, které se ve vodě nachází. Také hodně záleží na tom, jestli je slunečno, nebo zataženo – déšť totiž přináší bahno ukládající se na dně, čímž se mění barva vody. Plitvická jezera v zimě zamrzají, v létě se jejich teplota pohybuje okolo 24 stupňů Celsia.

Poprvé byla jezera nazvána Plitvickými jezery již v roce 1777 knězem Dominikem Vukasovićem. Jméno odvodil od říčky Plitvice, která protíná tuto oblast a vysokým vodopádem se řítí do hlubokého kaňonu, až k nejníže položenému jezírku Novakovića Brod.  Řeka Plitvice tedy ve skutečnosti není spojnicí Plitvických jezer, jejich soustava vznikla na blízkých řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka, které následně vytváří řeku Korana. Erozí se během času ve vápencovém podkladu vyryly hluboké prolákliny, které se zaplnily vodou a jsou dnešními jezery. Proces formování tohoto jezerního systému však ještě neskončil a nadále probíhá. Kdoví, jak budou jezera vypadat za další staletí.

Jezerní soustava se dělí na dvě části – horní se 12 jezery a dolní se 4 jezery. Horní část tvoří Galovac, Gradinsko jezero, Prošćansko jezero (nejvýše položené a druhé největší jezero, 639 m. n. m.), Mali Jovinovac, Milino jezero, Ciginovac, Okrugljak, Vir, Batinovac, Veliki Burget,  Veliki Jovinovac a také jezero Kozjak (největší a nejhlubší jezero, rozloha 0,84 m2). Ve druhé, dolní části se rozkládají jezera Gavanovać, Milanovać, Kaludjerovać a Novakovića Brod (nejníže položené jezero, 503 m. n. m). V blízkosti této jezerní soustavy bylo objeveno asi 20 jeskyň s krápníkovou výzdobou.

Národní park Plitvická jezera je domovem pro množství druhů zvířat, své útočiště zde nalezli medvědi, vlci, rysi, lišky, srnci, divoká prasata, divoké kočky, jezevci i vydry. Samotná jezera jsou plná ryb a raků, ale jejich lov je přísně zakázán. Dále v parku žije okolo 160 druhů ptáků, při troše štěstí můžete zahlédnout například orla, sokola stěhovavého, volavky, sýčky, ledňáčka či puštíka obecného. Zdrojem potravy pro většinu těchto zvířat jsou bohaté lesní podrosty. Na své si v parku přijdou i botanici, protože se zde nachází neobyčejně rozmanitá flóra – najdete zde snad vše, na co si vzpomenete, od leknínů až po vzrostlé stromy. V parku se vyskytují také přísně chráněné a nepřístupné lokality s výskytem endemitů. Jednou z nich je kupříkladu louka se 42 druhy orchidejí nebo16 druhy lilií. Turistům zůstávají rovněž nepřístupné také četné pralesní rezervace.

Přestože se Plitvická jezera rozkládají v chorvatském vnitrozemí, asi 100 kilometrů od pobřeží, o návštěvníky nemají nouzi. Většina z lidí, kteří tráví svou dovolenou na pobřeží Jadranu, si nenechá ujít příležitost podívat se do míst, která dobře znají ze zfilmovaných románů Karla Maye. Řada cestovních kanceláří tak k tomuto národnímu parku podniká organizované výlety. Turisté se autobusem pohodlně dostanou až k výchozím bodům stezek vedoucích k jezerům. U obou vstupů do národního parku se nachází velké parkoviště a stánky s občerstvením. Od každého vstupu vedou tři různě dlouhé prohlídkové trasy a návštěvník se tak sám rozhodne, kam se chce vydat.

Velký počet můstků umožňuje návštěvníkům pohybovat se mezi jednotlivými jezery obklopenými jedlovými, borovicovými a bukovými lesy. Mohou se vydat i za vodopády a sledovat tak vodu řítící se jim nad hlavami do jezera pod nimi. K nejkrásnějším vodopádům patří Sastavci, vysoké 49 metrů. Park je posetý mnoha odpočinkovými místy s nádhernými výhledy, proto prohlídku neuspěchejte a pořádně si vychutnejte krásy tohoto jedinečného přírodního skvostu. Pokud chcete Plitvická jezera alespoň z části poznat, je dobré si pro jejich návštěvu vyhradit alespoň celý jeden den. V okolí parku nejsou žádná města ani vesnice, najdete zde akorát pár hotelů a několik starých pasteveckých chýší.

Plitvická jezera - nejznámější národní park Chorvatska

Plitvická jezera - nejznámější národní park Chorvatska

O Plitvických jezerech se dá říci, že jsou notoricky známá, neboť dlouhodobě zůstávají nejoblíbenějším chorvatským národním parkem a všeobecně patří k nejhezčím přírodním pamětihodnostem v Evropě.

celý článek

 

Plitvická jezera - nejznámější chorvatský národní park

Plitvická jezera - nejznámější chorvatský národní park

Národní park Plitvická jezera se nachází v Chorvatsku v oblasti Lika a leží ve výšce 500 – 640 metrů nad mořem. Vyhlášen byl již v roce 1949 a dnes patří mezi nejznámější národní parky v zemi. Od roku 1979 je park zapsán na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA