Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Novi Vinodolski

Novi Vinodolski - informace o letovisku

Na kopci nad údolím Vinodol se rozkládá staré městečko Novi Vinodolski, které se významně zapsalo do dějin Chorvatska. V roce 1288 byl na místním hradě vytvořen tzv. Vinodolský zákoník, který je jedním z nejstarších chorvatských legislativních textů psaných v hlaholici.  V současnosti je tento významný dokument uložen v záhřebské Národní knihovně.

Ve Vinodolském zákoníku, který byl parafován zástupci devíti komun, šlo o ustanovení pravidel pro vlastnictví a využívání místní půdy. Kodex také upravoval vztahy mezi pány a jejich nevolníky. V roce 1988 byla u příležitosti 700. výročí vytvoření Vinodolského zákoníku na centrálním náměstí slavnostně odhalena kašna sochaře Dorijana Sokoliće, která je památníkem této události. Jsou na ní zapsána jména obcí, kterých se zákony uvedené v tomto historickém dokumentu týkaly.

Město v minulosti proslulo také lstí, kterou vymyslel biskup Kristofor, aby zachránil chorvatské vojáky poražené Turky. Aby zmátl nepřítele, nechal koním přikovat obráceně podkovy. Jako projev vděčnosti, že tato finta vyšla, nechal biskup následně postavit kostel sv. Filipa a Jakuba, ve kterém byl nakonec v roce 1499 sám pochován. Kostel byl v 17. století barokně vyzdoben a v jeho interiéru si můžete prohlédnout krásný barokní oltář. Na bočním oltáři se nachází gotická socha Panny Marie z 15. století. Od kostela se naskýtá jedinečný výhled do širokého okolí.

Frankopanský hrad z 13. století, v němž došlo k vytvoření Vinodolského zákoníku, byl v 19. století přestavěn na zámek a ve století dvacátém zrekonstruován. Jeho charakteristickou částí je mohutná čtverhranná věž Kvadrac, která je pozůstatkem po někdejším hradu. V současnosti v ní sídlí muzeum vystavující exponáty z římské éry a středověku. Prohlédnout si můžete také bohatou sbírku lidových krojů. Zajímavou památkou města Novi Vinodolski je také palác Modruš – bývalé sídlo biskupů, jehož prostory dnes slouží Národnímu muzeu s archeologickou, etnografickou a historickou expozicí.

Jakmile opustíte starou část města, ocitnete se v části nové rozkládající se u moře. Je lemována pobřežní promenádou a poseta četnými turistickými zařízeními. Tradice cestovního ruchu v městečku Novi Vinidolski sahá poměrně daleko do minulosti. První koupací zařízení zde bylo vystavěno již v roce 1878, jen o pár let později bylo rozhodnuto o výstavbě hotelu Lišanj, který je v provozu dodnes.

Návštěvníci letoviska Novi Vinodolski si mohou užívat příjemného koupání v teplém a průzračně čistém moři, hojnosti vegetace, kvalitního turistického zázemí a skvělých podmínek pro provozování vodních sportů, zejména vodního lyžování a windsurfingu. K dispozici jsou půjčovny loděk a šlapadel. Hlavní městskou pláž najdete v zátoce Lišanj, je tvořena drobnými oblázky, místy pískem a má pozvolný vstup do moře. Navíc je lemována borovým lesem, což zajišťuje příjemný stín. Pláž byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou, která je dokladem její čistoty a kvality. Pokud dáváte přednost aktivnímu odpočinku, můžete využívat místní sportovní areály, zahrát si tenis, bowling, volejbal nebo minigolf. Na své si zde přijdou návštěvníci všech zaměření i věkových kategorií.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA