Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rijeka

Rijeka - informace o letovisku

Na pobřeží Kvarnerského zálivu se rozkládá asi dvousettisícové město Rijeka, které je významným hospodářským a průmyslovým centrem oblasti. Jde o třetí největší město Chorvatska, jehož součástí je také jeden z nejdůležitějších přístavů Evropy. Rijeka je také střediskem kulturního, společenského a uměleckého života severního Jadranu.

Původně se na místě dnešní Rijeky rozkládala ilyrská osada, kterou následně v době antiky vystřídala římská pevnost Tarsatica, jež byla důležitou zastávkou na cestě mezi chorvatským městem Senj a italským Terstem.  Z bezpečnostních důvodů byla ve 4. století obehnána hradbami, které se z části podařilo dochovat dodnes. Od roku 1471 byla Rijeka majetkem Habsburků, na počátku 18. století pak byla vyhlášena svobodným přístavem.

Zničující byl pro město rok 1750, kdy jej postihlo silné zemětřesení, jež srovnalo se zemí mnoho budov a památek. Na místě původních hradeb vznikla obchodní třída Korzo. Jednou z mála památek, které se podařilo přečkat zemětřesení, byla městská věž z 12. století, která byla původně součástí městské brány. V současnosti je jakýmsi východiskem do starého města a dobrým orientačním bodem. Ve 20. století se snažilo Rijeku ovládnout mnoho zemí, od Rakouska-Uherska, přes Itálii, Francii až po Jugoslávii. Od roku 1947 se nakonec stala svobodným jugoslávským městem.

V současnosti je Rijeka vyhledávaným výletním místem, má totiž svým návštěvníkům co nabídnout. Nachází se zde řada významných institucí, konají se zde společenské akce a jsou zde také pestré možnosti zábavy. Rijeka je významná také z hlediska kultury, v jejich uličkách najdete totiž množství galerií, muzeí, divadel a dalších institucí. Často se stává také dějištěm veletrhů a kongresů.

Centrum města tvoří rušná třída Korzo lemovaná kavárnami, restauracemi, bary a obchody. Odtud se pohodlně pěšky dostanete téměř ke všem památkám, které město nabízí. Jednou z nejvýznamnějších památek je Římský oblouk sloužící kdysi jako městská brána a také Městská věž s hodinami, na jejíž výstavbu dokonce přispěla i císařovna Marie Terezie. Stará část města se rozkládá v okolí náměstí Trg Republike Hrvatske a náměstí Rijecké rezoluce, kde najdete řadu památek. Stojí zde například kostel sv. Jeronýma z roku 1315, k němuž byl v roce 1408 přistavěn ještě augustiniánský klášter. Vlajkový sloup na náměstí pochází z roku 1509 a zobrazuje patrona města – svatého Víta. Zajímavá je také renesanční budova bývalého Místodržitelského paláce, ve kterém dnes sídlí dvě nejstarší rijecká muzea - Historické a Námořní muzeum. Nedaleké Hauszmanovo náměstí ukrývá ještě Muzeum města Rijeky. Geologické a botanické sbírky regionu si můžete prohlédnout v Přírodovědném muzeu.

Asi nejvýraznější dominantou Rijeky je zajímavá rotundová katedrála sv. Víta, která vyniká jak barokními, tak i gotickými detaily. Byla postavena v letech 1638 – 1742 jezuity, proto se jí také často říká „Jezuitské dědictví“. Z její zvonice se kdysi dalo projít do sousední jezuitské koleje a semináře. Východně od svatostánku se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie z 12. století.

Zajímavostí Rijeky je Mrtvý kanál, jak je označováno jedno ze slepých ramen řeky Rječiny. Nyní slouží jako přístaviště, kde kotví malé výletní loďky a soukromé jachty. Na druhém břehu se tyčí 19 metrů vysoký památník věnovaný obětem 2. světové války. Významnou rijeckou kulturní institucí je Národní divadlo Ivana Zajce z roku 1885. Po významném chorvatském skladateli Ivanu Zajcem (1832-1914) je pojmenována také ulice vedoucí k paláci Modelo, jehož autory jsou stejní architekti, jací postavili i divadlo - Ferdinand Fellner a Hermann Helmer.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA