Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Risnjak

Národní park Risnjak - informace o parku

Národní park Risnjak je horský zalesněný masiv, který se rozkládá v oblasti zvané Gorski Kotar. Risnjak se nachází jen pouhých 30 km od města Rijeka. Jednoznačně patří k nejzelenějším chorvatským národním parkům. Nedotčená příroda, krása lesů a nádherné vyhlídky lákají především horolezce a milovníky přírody, které nebaví jen lenošit u mořského pobřeží. Když je u moře příliš horko, je možné se zchladit v lese o tisíc metrů výše.

Risnjak spadá pod dinárský horský systém, což je jakýsi předěl mezi Alpami a Balkánem. Horské vrcholky pokrývá kleč a do výšky 1 250 metrů rostou husté bukové a jedlové lesy. Nejzelenější část Chorvatska je tu bohatá na množství vrcholků hor. NP Risnjak leží zhruba v srdci Gorského Kotaru a zabírá plochu něco málo přes 60 km2. V roce 1953, kdy byl vyhlášen, byla jeho plocha jen asi poloviční, ale k dalšímu rozšiřování docházelo v dalších 40 letech.

Své jméno získal Risnjak údajně podle rysa, který se tu dříve zhusta vyskytoval, dokud ho člověk téměř nevyhubil. Rys se v těchto místech objevil a ve druhé půlce 20. století. Druhá teorie však tvrdí, že název Risnjak pochází z výrazu „risje“, což je zvláštní druh trávy.

Rozmanitost květeny v Risnjaku je úžasná, protože se v ní projevuje pozoruhodná směsice dinárského a alpského světa stejně tak, jako pelmel mezi vnitrozemím a mořem. Na samotném vrcholku Risnjaku mohou turisté obdivovat tak chráněné a bohužel ohrožené květiny jako je protěž nebo alpská růže.

Území národního parku je tvořeno převážně vápencem a dolomitem s krasovými útvary, což jsou například jeskyně a doliny. Pro tuto oblast je v letních měsících typické počasí s teplotou kolem 20 stupňů Cesia, kdy poměrně deštivé jaro a podzim střídá dlouhá a chladná zima se sněhem. Právě pro rozmanité geologické a klimatické podmínky se v této oblasti rozvinula také rozličná fauna a flora.

V parku mají domov a útočiště jeleni a srny, kamzíci, divoká prasata, ale také lišky nebo medvěd hnědý. Z drobnějších zvířat tu pobývají kuny, veverky, lasičky, jezevci a různí hraboši. Nejdůležitějším obyvatelem v parku je pravděpodobně rys.

Rekreační oblast Platak ve výšce 1100 metrů je výborným východiskem turistických tras, která vedou k okolním vrcholům. Výstup odtud na Veliki Risnjak, jehož vrchol se vypíná ve výšce 1 525 metrů, trvá přibližně 3 hodiny. Za krásného počasí je výhled z tohoto vrcholu velkolepý. Za zelenou hradbou lesů se prostírá Jaderské moře a ostrov Krk. Druhým nejvyšším vrcholem oblasti je hora Snježnik (1 506 m). Turisté se sem dostanou asi po hodině a půl chůze od centra Platak, které je mimo jiné proslulé svými lyžařskými terény.

Neméně zajímavým místem v Risnjaku je řeka Kupa, která vytváří hranici mezi EU a Balkánem. Pramen řeky se nachází v 313 metrech nad mořem v místech, kde se hranice parku téměř dotýkají se státní hranicí se Slovinskem. Samotný pramen je nádherné a poklidné místo, která má podobu asi padesát metrů širokého jezírka. Je atraktivním lákadlem pro potápěče, kteří už dříve zjistili, že řeka Kupa pramení oddělenými kanály, z nichž jeden má hloubku 86 metrů, zatímco druhý jen 57 metrů.

Návštěvníci, kteří chtějí vědět více o přírodních zdrojích a krasových útvarech by neměli vynechat vzdělávací stezku Leska, která začíná u administrační budovy a pokračuje na západ přes vysoký borovicový les. Areál NP Risnjak je chráněný a na jeho území platí přísná pravidla. Turisté se mohou pohybovat jen po vyznačených trasách, nesmí se zde zakládat tábořiště a zapalovat ohně. Je zakázáno jakýmkoliv způsobem ničit přírodu a také chytat nebo zabíjet zvířata.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA