Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrgada

Vrgada - informace o ostrově

Jihovýchodně od ostrova Pašman se rozkládá nevelký ostrůvek Vrgada patřící ke skupině Severodalmatských ostrovů. Od pevniny, s kterou je spojen pravidelnými trajektovými linkami, je vzdálen asi 2,5 námořních mil. Na Vrgadě žije asi 230 stálých obyvatel, všechny ostrůvky v jejím okolí jsou však neobydlené.

Krajina Vrgady je mírně zvlněná, nejvyšším bodem je vrch Strabinovac dosahující nadmořské výšky 112 metrů. Mezi nízkými kopci se rozkládají poměrně úrodná údolí vhodná pro pěstování vinné révy a oliv. Ostrov je z převážné části pokrytý borovými lesy. Na jihozápadě je pobřeží poměrně strmé, zatímco severovýchodní pobřeží se mírně svažuje do moře. Nachází se zde spousta zátok s písečnými plážemi. Na severozápadě najdeme mělkou zátoku Sveti Andrija, na jihovýchodě pak největší ostrovní zátoku Kranje.

Ostrov je osídlen jen na severovýchodním pobřeží, v blízkosti krásné zátoky Luka se rozkládá jediná ostrovní obec Vrgada. První zmínky o osadě se datují do 10. století, z té doby se podařilo dochovat také několik památek. Nad místním hřbitovem jsou patrné pozůstatky obranné zdi s věžemi, která byla pravděpodobně součástí dávného středověkého opevnění. V obci se dochoval také předrománský kostelík sv. Ondřeje pocházející z 9. století. Nepřehlédnutelnou dominantou je však farní kostel sv. Trojice, v jehož těsném sousedství stojí nízká zvonice se dvěma zvony.

Vrgada disponuje malým přístavištěm, které je chráněno přístavní hrází. Na jejím počátku, kde hloubka moře dosahuje 2,5 metru, mohou přistávat lodě. Loď je možné uvázat také u několika menších přístavních mol, je však potřeba dávat pozor na mělčiny, voda zde nebývá příliš hluboká.

Zátoku Luka obklopují malé ostrůvky, z nichž některé využívají zdejší zemědělci k pasení ovcí. Místní obyvatelé se i dnes živí především chovem ovcí, rybolovem, pěstováním nejrůznějších plodin a v posledních letech i cestovním ruchem. Ubytování je totiž dnes možné pouze v soukromí. Turisty na ostrov začínají čím dál více přitahovat krásné pláže, čisté moře a nedotčená příroda, místní tak budou mít i v budoucnu o zákazníky postaráno. Ostrov navštěvují také vyznavači vodních sportů, zejména potápění a windsurfingu.

Vrgada leží naproti pevninskému letovisku Pakoštane, ze kterého vyplouvá pravidelná lodní linka. Ta přepravuje návštěvníky na krásný a nedotčený ostrov Vrgada, který je oázou klidu a místem pro osvěžující odpočinek v překrásné přírodě.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA