Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cavtat

Cavtat - informace o letovisku

Do městečka Cavtat s přístavem v nejjižnější části Župského zálivu na pobřeží Jižní Dalmácie proudí turisté, které přitahuje půvab místní scenérie, nádherné pláže, rekreační a sportovní vybavení, příjemné klima, bujná vegetace, vynikající kuchyně a poutavé historické památky. Toto centrum turistického ruchu v nejjižnější části chorvatského pobřeží Jadranu je zároveň pokládáno za nejkrásnější malé městečko na východním pobřeží Jaderského moře.

Zátoku s městským přístavem obklopují mysy Sustjepan a Rat. Hlavní přístav leží u nábřeží s menšími přístavními moly. Podél pobřeží zátoky Tiha, která poskytuje příhodná místa k ukotvení, se nacházejí nejrůznější restaurace a zařízení pro turisty, pláž se táhne až k mysu Prahivac a promenáda vedoucí borovými lesy je dlouhá asi 7 km.

Na poloostrově Rat je pobřeží skalnaté s malými přírodními plážemi s oblázky a dostatkem vegetace. Místy jsou vybetonovaná plata vhodná ke slunění. Na většině cavtatského pobřeží se nabízí podobná kvalita a charakter koupání s pěknými plážemi z drobných oblázků. Na jižní straně poloostrova je k dispozici nudistická pláž. K pěknému koupání lákají i přilehlé ostrůvky. Lokalita Cavtatu je vhodná pro provozování všech možných sportovních aktivit, jsou tu dvě potápěčská centra a tenisové středisko. Jsou tu možnosti pro jachting i windsurfing, také je možné tu hrát vodní pólo.

Ani o zábavu a kulturní život zde není nouze. Přitažlivý je festival Cavtatské léto s nejrůznějšími koncerty dalmatských lidových pěveckých souborů, případně klasické hudby. Přehlídky mažoretek jsou k vidění na pobřeží promenádě a koncerty se pořádají v kostele františkánského kláštera. Velkou událostí v letovisku je každoroční lidová slavnost pořádaná 5. srpna – fešta – na svátek P. Marie Sněžné.

Cavtat je chorvatský název po Civitas Vetus, což je místo, kde se v minulosti nacházela kolonie Epidauros založená ve 4. století, která byla zničena v 7. století Avary. Znovuobnovena byla až v 15. století, už jako součást Dubrovnické republiky. Archeologické práce odkryly torza divadla, několika náhrobků a úseky silnice.

Na konci nábřeží stojí goticko-renesanční kostel sv. Blažeje a františkánský klášter, obojí stavby byly založeny v 15. století. Příznivci historie si zde mohou prohlédnout díla dubrovnických mistrů. Pozoruhodné je zejména dílo malíře Vlaha Bukovce. Malířův rodný dům a ateliér stojící v centru starého města a je přístupný veřejnosti. V jeho prostorách je vybudováno muzeum věnované tomuto známému malíři, který je považován za zakladatele moderní chorvatské malby.

Další zastávkou při procházce městem by mohl být barokní kostel sv. Mikuláše, který stojí na jižním konci starého města. Kostel byl založen v roce 1732 na místě starší stavby. V jeho blízkosti stojí fara s obrazárnou a nádherná renesanční stavba Knížecího paláce z roku 1558. V paláci je opatrována sbírka Baltazara Bogišiče (1834 – 1908), kterou shromáždil učenec a právník 19. století. V knihovně spisovatele a zdejšího významného rodáka jsou umístěny umělecké a národopisné sbírky. Před budovou si návštěvníci mohou prohlédnout jeho bustu.

Na pahorku nad městečkem se nachází dominantní památka Cavtatu - mauzoleum rodiny Račićů z roku 1922, jehož autorem je známý sochař Ivan Meštrovič. Dílo je zhotoveno z bělostného bračského mramoru. Uvnitř osmibokého objektu jsou uloženy ostatky členů rodiny dalmatského rejdaře Račiće. Celá rodina zahynula na konci 1. světové války při epidemii španělské chřipky.

Cavtat – na samém jihu Chorvatska

Cavtat – na samém jihu Chorvatska

Cavtat je centrem turistického ruchu v nejjižnější části chorvatského pobřeží Jadranu a největší obcí samosprávné oblasti Konavle. Jihodalmatský Cavtat se může pochlubit příjemným klimatem, bujnou vegetací, malebnými plážemi, rekreačním a sportovním vybavením a také výbornou kuchyní.

celý článek

 
 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA