Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Opuzen

Opuzen - informace o letovisku

Opuzen (osada Blace) je významným městem v pobřežním pásu úzkého pruhu táhnoucí se od městečka Ploče až k hranicím s Černou Horou. Je to také důležité zemědělské středisko ležící na okraji delty Neretvy v Jižní Dalmácii.

Letovisko Blace vyrostlo v úrodném kraji, kde se pěstují mandarínky a další zemědělské plodiny. V okolí Opuzenu se pěstují také fíkovníky a zelenina. Díky své výtečné poloze blízko moře a zároveň na břehu řeky se z osady stalo oblíbené letovisko pro návštěvníky s různorodými zájmy. Letovisko navštěvují především turisté toužící po klidu. Středisko nemá vybudován ani hotel, tudíž se ubytování nabízí jen v pokojích a apartmánech soukromých domů.

Jezdí sem pozorovatelé vodního ptactva a zvláště ptáků bahňáků, milovníci dobré kuchyně a v neposlední řadě rybáři, kteří rádi loví ryby u řeky. Také blízké moře stejně jako řeka je zdrojem rozličných druhů ryb. Středisko je rovněž žádaným cílem rybářů, neboť jsou tu výborné podmínky pro rybaření v Neretvě a v jejích ramenech, jezerech a zavlažovacích kanálech.

Z této oblasti pocházejí vynikající gastronomické speciality jako třeba pečení úhoři nebo „neretvanski brudet“, což je vlastně rybí guláš. Každoročně se zde slaví turisty oblíbená tradiční lidová veselice místních obyvatel známá pod názvem Rybářské noci.

Zdejší subtropické klima nabízí dobré podmínky pro slunění a nádherně čisté moře přímo vybízí k provozování vodních sportů. Na pobřeží je k dispozici celá řada vodních atrakcí počínaje potápěcími středisky až po půjčovny vodních skútrů a člunů.

Městečko získalo svůj název podle benátské pevnosti Fort Opus, která byla vybudována Benátčany na obranu svých hranic. Dnes už z ní zůstaly jen částečné ruiny, které návštěvníci mohou obdivovat na východní straně města.

Po staletí bylo toto opevněné město pokládáno za jakési pohraniční město. Koncem 15. století tu nechal uhersko-chorvatský král Matyáš Korvín vystavět pevnost Koš. Tu v období 1490 až 1686 ovládali Turci, poté ji ke svým majetkům připojili Benátčané. Nachází se tu také ruiny hradu z 13. století vystavěného v období Dubrovnické republiky.

Z místních církevních památek stojí za pozornost novoklasicistní stavba kostela sv. Štěpána z let 1883 – 1884 a hřbitovní kostel sv. Rocha založený někdy v polovině 18. století. Ve vstupní hale budovy bývalé radnice se nachází několik zlomků odhalených ve starověkém městě Narona.

Hezkým tipem na výlet z Opuzenu může být krátká procházka k pevnosti Brštanik, která je situována u obce Podgradina. Stavitelem pevnosti z roku 1373 byl bosenský král Tvrtko I. V dalších stoletích ji v průběhu času obnovovali Benátčané a Rakušané. Do dnešních dnů už zůstaly z ní jen trosky, zato je z nich nádherný výhled na deltu.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA