Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dubrovník

Dubrovník - informace o městě

Dubrovník je středověké město právem nazývané perlou Jižní Dalmácie. Město se pyšní slavnou historií, dlouhou tradicí námořnictví a množstvím vzácných kulturně-historických pamětihodností. Staré město je známé dvojitými hradbami s 20 věžemi a bastiony, nádhernými církevními památkami, fontánami a domy s typicky červenými nebo žlutými střechami. Pro svou historickou hodnotu je Dubrovník zapsán v rejstříku světových kulturních památek UNESCO.

Nejatraktivnější letovisko Chorvatska a zároveň starobylé město s přístavem je lákavým cílem pro mnoho turistů. Město ležící v jižním cípu Dalmácie je chráněno horou Srdj, která se za městem tyčí do výšky 412 metrů. Místo vyniká příjemným mírným podnebím a bujnou středomořskou vegetací.

Uvnitř města obklopeného mohutnými hradbami dýchá historie z každého domu. Toto chorvatské přístavní město nacházející se na úpatí vápencového pohoří Popovo polje s umělecky a historicky unikátními stavbami však v nedávné občanské válce utrpělo značné škody. Jeho postupnou obnovu financovala především organizace UNESCO.

Starobylý ráz Dubrovníku utváří jedinečný fortifikační systém. Staré město je lemováno masivními hradbami v délce 1 940 metrů. Mohutnost hradeb v šířce 3 až 6 metrů a výšce až 25 metrů, které se stavěly od 8. do 17. století, spolehlivě odradily všechny útočníky. Součástí opevnění jsou mohutné válcové věže, samostatné pevnosti a kasematová pevnost. Nad pevností Bokar z 11. století je vytesáno heslo, které odráží mentalitu zdejšího obyvatelstva: „Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa“ – „Non bene pro toto libertas venditur auro“.

Předchůdcem Dubrovníku byla původně rybářská osada založená v 7. století uprchlíky z římského Epidauru (dnešní Cavtat), města zničeného během stěhování národů Avary a Slovany. Postupně se město ocitlo v područí Byzantinců, Benátčanů a Maďarů. V roce 1382, kdy se stalo Republikou Ragusa, získalo město nezávislost. V době mezi 15. a 16. stoletím byl Dubrovník silnou námořní a obchodní mocností a s flotilou čítající více než 500 lodí byl prostředníkem obchodu mezi Evropou a Malou Asií. K Dubrovníku v té době patřily Elafitské ostrovy, Mljet, Korčula, Lastovo a celý poloostrov Pelješac. Město vzkvétalo i po kulturní stránce a jeho bohatství významně ovlivnilo objevení Ameriky a nových obchodních tras. V letech 1520 a 1667 postihlo Dubrovník zničující zemětřesení, které donutilo zbývající obyvatele města k uzavření smlouvy o ochraně s Rakušany. Značná část historického jádra pochází z období rekonstrukce měst po zemětřesení v roce 1667.

Žádný z návštěvníků by neměl minout Staré město obehnané hradbami. Za místní nejnádhernější stavbu je pokládán Knížecí palác, v němž dnes sídlí muzeum. Nejdůležitější památkou náměstí Luža je palác Sponza, jehož budova představuje spojení gotiky a renesance, které je typické pro celé jadranské pobřeží. Na nádvoří paláce se ve večerních hodinách konají koncerty klasické hudby a v létě je zde zahajován festival Libertas.

V blízkosti paláce Sponza stojí dominanta hlavní třídy Stradun – zvonice z roku 1444 vysoká 31 metrů. Hodiny ukazují čas a měsíční fáze a každou hodinu bijí do zvonu dvě bronzové sochy mužů. Bronzové sochy zdobící zvonici se postupem času zbarvily do zelena, a tak se jim říká Zelenci. Pozornost návštěvníků si jistě zaslouží i dubrovnické církevní památky jako je kostel sv. Blažeje a kostely u františkánského, dominikánského a jezuitského kláštera. Věhlasný je také nejstarší židovský svatostánek v jihovýchodní Evropě – dubrovnická synagoga založená v 15. století. Ve městě najdou turisté i dodnes fungující starobylou lékárnu z roku 1317, starou radnici, katedrálu sv. Blažeje – patrona města, řadu nádherných šlechtických i měšťanských paláců a samozřejmě krásný přístav s budovou někdejšího arzenálu.

Ke koupání je v Dubrovníku spousta krásných míst. Městské koupaliště Banje leží jihovýchodně od starého města. Z pěkné a udržované pláže, kterou tvoří drobné oblázky a hrubší písek, je nádherný výhled na historické centrum. V blízkosti starého centra před bránou Pile jsou další dvě pláže. Je možné se vykoupat také přímo v historickém centru pod opevněním, kde vedou dva malé příkré sestupy k moři z ulice Ispod mira. Jsou tam malé plošiny na slunění a kovové schůdky do moře, což je vhodné jen pro plavce. Východně od historického jádra v blízkosti kláštera Sv. Jakov je možné využít oblázkovou pláž Sv. Jakov.

Hlavní městské koupaliště s písčitou pláží najdou návštěvníci v zátoce Sumartin v části Lapad. Na pláže připadající hotelům v městských částech Lapad a Babin Kuk je možný vstup i pro veřejnost. Naturistická pláž se nachází v blízkosti hotelu Dubrovník President. Další naturistické pláže se nacházejí také na okolních ostrovech, zejména na Koločepu a Lopudu. Na blízkém ostrově Lokrum se nachází několik písečných pláží a jedna naturistická, která je obklopená bujnou vegetací. Návštěvníci se tam dostanou ze starého přístavu v historickém centru.

Aktivní sportovci zde určitě nepřijdou zkrátka. Na pláži Kopakabana a v hotelu Dubrovnik Palace jsou k dispozici potápěčská centra. Jachtu nebo motorový člun je možné si pronajmout v hlavním městském přístavu Gruž a v ACI marině v Komolci. V téměř všech hotelech jsou k dispozici půjčovny sportovního vybavení. Skvělé podmínky pro sportovní aktivity najdou sportovci na poloostrově Lapad, kde je několik hřišť a tenisových terénů. Ve zdejším jezdeckém centru lze vyzkoušet i jízdu na koni. Nabídku možností završuje možnost zorganizovat také panoramatický let nad Dubrovníkem.

Nejnavštěvovanější místo na celém jadranském pobřeží nabízí úžasnou směsici nejrůznějších turistických atraktivit a zalíbí se jak příznivcům klidu a pohody, tak těm, kteří vyhledávají zábavu a čilý noční život. K Dubrovníku patří nejen pohnutá historie, ale také muzea, galerie, tradiční kavárny a stylové restaurace nabízející exotické pokrmy z mořských plodů. K nejvyhledávanějším muzeím patří například Námořní muzeum, Klenotnice katedrály nebo Umělecká galerie – muzeum moderního umění. Pro turisty je přitažlivé také dubrovnické Akvárium v Pevnosti Sv. Jana plné pestrobarevných ryb, pozoruhodných korýšů, želv, mlžů, plžů a všelijaké jiné mořské fauny.

Ve městě je stálé divadlo a jsou tu pravidelně organizovány hudební festivaly a četné kulturní akce. Každoročně jsou tu pořádány Dubrovnické letní hry, festival hudby, divadla a folklóru, který se odehrává na mnoha venkovních jevištích, kterým slouží historické památky jako autentické kulisy. Za bujnější zábavou se návštěvníci Dubrovníky mohou vydat do barů či hotelů s diskotékami a tanečními terasami. Mnoho nočních klubů je situováno na poloostrově Lapad. Návštěvníkům se nabízí nádherný panoramatický výhled na město z hory Srdje tyčící se nad Dubrovníkem nebo z Jadranské magistrály jižně od města.

Pohnutá historie Dubrovníku

Pohnutá historie Dubrovníku

Historické město Dubrovník ležící na pobřeží Jaderského moře v jižní Dalmácii patří k nejznámějším turistickým střediskům Chorvatska. Město je světoznámé krásou svých památek, a proto bylo roku 1979 zapsáno na Seznam světového památkového dědictví UNESCO.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA