Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Neretva

Neretva - informace o řece

Řeka Neretva s délkou 128 km pramení v Bosně a Hercegovině. V dolní části se údolí rozšiřuje a na západ od města Opuzen se pak řeka vlévá do moře v deltě s několika prameny. Řeka Neretva a její delta patří k přírodním zajímavostem v Jižní Dalmáci, která určitě stojí za návštěvu.

Řeka Neretva je zcela jednoznačně nejkrásnější řeka Bosny a za příznivého stavu vody je to lahůdka pro vodáky. Má nádhernou průzračnou vodu, která se místy prodírá přes vápencové soutěsky a údolí. Říční voda je tak čistá, že v některých klidnějších částech je možné zahlédnout i raky a želvy.

Řeka ústí do Jadranu deltou, která svým hospodářským významem pro celou oblast bývá přirovnávána k deltě Nilu. Je to zvláštní bažinné území, protkané četnou řadou říčních ramen, kanálů a jezírek. Delta se rozkládá na ploše 192 km2 a jejím správním střediskem je městečko a přístav Metković. V oblasti delty jsou patrné časté stopy po starých osídleních, ale archeologický průzkum byl zde prováděn velmi sporadicky.

Původně byla tato oblast obydlena Ilyry. Za římského panství bylo střediskem město Narona, které stávalo na území dnešní obce Vid. Od konce 8. stol. osídlil deltu slovanský kmen Neretvanů. Byli sice známí jako dobří mořeplavci, ale neblaze prosluli především jako obávaní piráti, kteří podnikali loupežné výpravy do vzdálených míst na pevnině i ostrovech.

Tato oblast byla prohlášena za ornitologickou rezervaci a delta poskytuje útočiště a domov velké spoustě druhů ryb a ptáků. V deltě žije mnoho vodních ptáků a chráněni jsou především pelikáni, orli a labutě. Delta je i významným zimovištěm tažného vodního ptactva ze severoevropských krajin. Je důležitá jako místo odpočinku stěhovavých ptáků, než odlétnou přes Středozemní moře do Afriky. Vody dolní Neretvy, kde se mísí říční a mořská voda (tzv. brakická voda), jsou bohaté rybami, neboť dolní tok řeky je přírodním trdlištěm pro řadu druhů ryb. Delta řeky Neretva je známá jako loviště úhořů, Neretva je také domovem místního druhu pstruhů.

Cestovní agentury organizují celodenní výlety za přírodními krásami a památkami dolního povodí Neretvy, které zahrnují plavbu na typických loďkách – trupicích, po jednom z mnoha zdejších kanálů, prohlídku ornitologické sbírky v Metkovići, návštěvu pozůstatků římského města Narona u obce Vid a řady dalších atraktivních míst v okolí. Za populární výlet v této oblasti je považováno safari labyrintem delty. Turisté mají možnost hluboko v nitru delty zblízka pozorovat a fotografovat vzácné ptactvo. Mnohdy se k plavbě do méně dostupných míst používá právě loděk zvaných trupice.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA