Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trsteno

Trsteno - informace o letovisku

Trsteno, které je vzdáleno asi 15 km severozápadně od Dubrovníku přímo při rušné jadranské magistrále, je vesnička situovaná u kouzelné zátoky pod arboretem. Jedná se o jedinou větší botanickou zahradu ve středomořskému pásmu Chorvatska a vůbec nejstarší renesanční park v celé Dalmácii.

Malinká zátoka s přístavištěm pro pár lodí je skvělým a docela odloučeným místem ke skvělému koupání.
Arboretum je nejstarším plánovitě založeným renesančním parkem v zemi již od roku 1502, který koncipoval člen významné dubrovnické patricijské rodiny Ivan Gučetić. Kdysi zde měl letní sídlo dubrovnický rod Gučetićů-Gozze, z jejichž zámku zbyla patrová budova. Bylo to svého času první dubrovnické renesanční letní sídlo s rozsáhlou zahradou a hospodářskými budovami. Gučetićův letohrádek se velmi rychle stal střediskem umělecko-kulturního i politického života Dubrovnické republiky a sjížděly se sem jedny z nejvýznamnějších osobností tehdejší Evropy.

V roce 1667 postihlo Trsteno, letohrádek i park katastrofální zemětřesení. Jeho obnova se posléze odehrávala v barokním slohu a pozdější úpravy byly klasicistního charakteru. Úprava ve stylu romantismu se výrazněji projevila v parku. Další pohromy přišly v roce 1991, kdy byl park poničen požárem a další katastrofa přišla v létě roku 2000, kdy značná část parku opět lehla popelem. Naštěstí se nejstarší část arboreta před ohněm podařilo zachránit.

Od samého počátku mělo arboretum umělé zavlažování. Musel tu být vybudován akvadukt, kterým se přiváděla voda od prameniště do parku. V parku je k vidění spoustu vzácných a starých rostlin a stromů, řada soch, fontány a umělé jeskyňky. Park s grotami a napodobeninami antických ruin zaujme své návštěvníky charakteristickou renesanční kompozicí. Dnes má v arboretu sídlo výzkumné pracoviště biologického ústavu Chorvatské akademie věd.

V trstenském parku přezimovávají mimo jiných druhů ptáků také dva zvláštní druhy kolibříků s nádherně zbarvenými ocásky, kteří se sem na zimu stěhují z vnitrozemí. Z okraje jednoho z nejnavštěvovanějších výletních cílů na této části pobřeží je nádherný výhled na moře.

Náměstíčko hned u silnice stíní nádherné obří platany staré čtyři sta let, které jsou opravdu raritou. Mají průměr kolem čtyř metrů a obvod kmene činí úctyhodných dvanáct metrů. Pod jejich korunami mají místní ženy na stolcích vystavenu k prodeji nabídku fíků, domácích likérů nebo sazenic středomořských rostlin. Kamennou uličkou strmě vedoucí do kopce je možné dojít ke goticko-renesančnímu kostelu s barokní výzdobou. V Trstenu jsou ještě k vidění další zajímavé letohrádky patricijských dubrovnických rodin.

Harmonická architektura letohrádků a církevních staveb, nádherné pobřeží a bujná vegetace přispívají k tomu, že je Trsteno jedním z nejhezčích letovisek v dubrovnickém kraji. Dovolená v tomto letovisku přinese svým návštěvníkům přírodní písčité břehy, malebné zátoky, poklidné pláže a ubytování v soukromých apartmánech a pokojích. Za pouhých 20 minut jízdy autem se z romantického a klidného prostředí můžete dostat do Dubrovníku a zúčastnit se tamního rušného turistického dění a nočního života.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA