Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vid

Vid - informace o letovisku

Vesnice Vid zabírá velkou část území starověké Narony a na jejím území byly odkryty pozůstatky římského sídliště Narona. Obec je vzdálená pouhé 3 kilometry od Metkoviće a v dnešní době je už jeho předměstím. Starověká Narona měla status kolonie a nesla název Colonia Iulia Narona. Kdysi toto sídliště patřilo k nejvýznamnějším dalmatským městům. Počátkem 7. století ho však vypálili Avaři a Slované.

Vykopávky tu probíhají již od počátku 20. století a zdejší místo je považováno za jedno z nejdůležitějších archeologických nalezišť v Evropě. Již v dřívějších dobách zde byly odhaleny základy budov i s mozaikami. Vůbec nejstarší archeologické vykopávky tvoří vzácné předměty, které v současnosti patří k chloubám Kulturně-historického muzea ve Vídni. Archeologické práce pokračovaly i po 2. světové válce a průzkum pokračuje dodnes. Teprve nedávno však byl objeven unikátní nález v podobě 11 antických soch v nadživotní velikosti. V budoucnu by se měly stát součástí zdejšího archeologického muzea.

Současná obec byla založena v 17. století. Z velké části jsou do zdejších domů vezděny i četné pozůstatky antického města. Hned za městečkem stojí kostel sv. Víta založený v 16. století. Je vybudován na místě původního kostela, z něhož se dochovaly do dnešních dnů jen části apsidy.

Na místě akropole někdejšího města Narona byl postaven moderní kostel Panny Marie Sněžné s vysokou zvonicí, který byl vystavěn v roce 1935. První kostel tu však stával již v 15. století.  Za ním stojí za pozornost pozoruhodný pomník Domagojova loď z roku 1996. Tvoří ho postavy bojovníků na kamenné lodi, které připomínají vojenské úspěchy chorvatského knížete Domagoje, kterému se v 9. století podařilo osvobodit část Dalmácie od nadvlády Benátčanů a Franků. Velkolepý památník, jehož autorem je chorvatský sochař S. Skok, symbolizuje úspěšné námořní boje prvních chorvatských knížat.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA