Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dol

Dol - informace o letovisku

Ve vnitrozemí severní části ostrova Brač se nachází krásná historická vesnička Dol tvořená četnými kamennými domy. Některé z domků jsou svou východní stranou doslova přilepeny na skále a byly vystavěny jeden vedle druhého. V době jejich vzniku, tedy v 16. a 17. století byl Brač ohrožován nájezdy Turků, záměrem tehdejších stavitelů tak bylo postavit domy, které by byly schopné vlastní obrany.

Domy v Dolu jsou převážně jedno nebo dvoupatrové a mají vnější schodiště. Jsou důkazem zámožnosti tehdejších obyvatel Dolu, kteří byli vlastníky početných stád ovcí. Jsou asi tím nejzajímavějším, co může tato zapadlá vesnička turistům nabídnout. Panuje zde příjemné prostředí a návštěvník zde má možnost poznat život na chorvatském ostrovním venkově a seznámit se s tradicemi a zvyky místních obyvatel, kterých zde žije okolo 130.

Příjemné prostředí vesnice je dotvářeno četnými druhy středomořské flóry. Dol se stal vyhledávaným a velmi oblíbeným cílem výletů a pikniků lidí ubytovaných v přímořském letovisku Postira vzdáleném pouhé 3 km. Koho zajímá historie a architektura, měl by se vydat na průzkum okolních kopců, kde jsou ukryty četné kostelíky postavené v předrománském stylu.

Přímo z Dolu je možné se po cestičce vydat ke kostelíku sv. Michala (Sveti Mihovil), u něhož na první pohled zaujmou vstupní dveře vyhotovené z antického sarkofágu. Kostelík je dominantou nejvyššího kopce a pochází s největší pravděpodobností z 9. století. Původně byl zřejmě doplněn kupolí. Na nedalekém kopci Veliko Brdo stával další krásný svatostánek, kterým byl kostelík sv. Víta (Sveti Vid). Do dnešního dne se z něj však podařilo dochovat jen trosky, přesto je možné se z nich dozvědět, že na tomto místě stávala v minulosti unikátní antická stavba. K ruinám tohoto kostela se můžete dostat nejen z Dolu, ale také z vesnice Škrip ležící na západě.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA