Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nerežišća

Nerežišća - informace o letovisku

V samotném srdci ostrova Brač je v nadmořské výšce 382metrů situovaná obec Nerežišća, která byla po dlouhou dobu jedním z nejvýznamnějších center na ostrově. Od 10. do 18. století fungovala jako jeho správní centrum. O někdejší slávě obce svědčí množství památek a významných staveb, jako je knížecí palác, lodžie a podstavec se lvem sv. Marka.

Vzhledem k poloze Nerežišće ve vnitrozemí ostrova a daleko od moře, byla tehdejšími obyvateli zanedbávána její obrana. Obec nebyla nikdy opevněna, na což její obyvatelé doplatili například v roce 1277, kdy byla Nerežišća vydrancována piráty z Omiše. Do dnešních dní se zde podařilo dochovat nejstarší typ rolnického obydlí, které bylo tvořeno jednou místností s ohništěm a bez komína. Tyto stavby jsou k vidění na okraji vesnice, na jižním a východním úpatí kopce.

Nerežišća je jednou z mála větších vnitrozemských obcí na ostrově, pobyt v ní vám umožní zažít autentickou atmosféru chorvatského venkova a poznat ostrovní život. V samotném centru se rozkládají hned tři náměstí, na nichž jsou soustředěny hlavní historické památky. Celkem vesnici zdobí několik církevních staveb, ale tou nejzajímavější je kostel Panny Marie (Světa Marija), který byl s největší pravděpodobností založen již v dobách vzniku obce samotné. Posléze byl několikrát přestavěn, naposledy získal ve 2. polovině 18. století barokní podobu. Z původního kostela se tak podařilo zachovat jen několik náhrobků a také rozetu na jeho průčelí. V jeho prostorném interiéru je k vidění dřevěná kazatelna z roku 1762, na hlavním oltáři pak jistě zaujme obraz Panny Marie Růžencové, který je dílem Carla Ridolfiho z 1. poloviny 17. století.

Dalším krásným svatostánkem je kostelík sv. Petra (Sveti Petar), jež byl založen ve 14. století a je typickým představitelem románsko-gotického slohu. Uvnitř kostelíku je možné se pokochat reliéfem Madony s dítětem a světci, který vytvořil Nikola Lazanović v roce 1578. V místním paláci Knežev dvor sídlili benátští místodržící. V minulosti k paláci patřila i hodinová věž, kterou se však nepodařilo do dnešní doby zachovat. V rohu náměstí po ní zbyl jen podstavec pro vlajkový stožár, který je ozdoben benátským lvem. Když se z Nerežišće vydáte směrem do Dračevice, budete po cestě míjet ještě kostelík sv. Jakuba (Sveti Jakov), jež vyniká úžasným reliéfem Panny Marie, sv. Filipa a sv. Jakuba.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA