Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Donji Humac

Donji Humac - informace o letovisku

Donji Humac je jedním z nejstarších osídlených míst na ostrově Brač. Kamenné starobylé stavby této vesnice svědčí o umu místních kameníků a dostatku kvalitního kamene. Pod názvem Gomilje je tato vnitrozemská obec písemně zmiňována už v roce 1080.

Nedílnou součást místních usedlostí bývá někdy tzv. bunja, což je starý typ obydlí charakteristický pro Středozemí. O významné minulosti osady svědčí několik sakrálních staveb. Kostel Panny Marie z 18. století vznikla přestavbou kaple zvané Stomorica pocházející z 10. století. Zajímavostí vysoké historické hodnoty původní svatyně je zachovalá část fresky z 12. století, která spadá do okruhu byzantského umění.

V blízkém okolí osady se nachází pozoruhodný kostelík sv. Eliáše. Byl totiž zřejmě postaven v 11. století na místě někdejší římské osady, o čemž svědčí okolní ruiny. Z trosek je nejvíce zachovalé mauzoleum, které dříve bylo součástí mnohem větší stavby.

Zřícenina kostelíka sv. Lukáše u silnice do Supetaru se pyšní na jedné jeho stěně kresbou plachetnice, která patří k nejstarším středověkým kresbám v Chorvatsku. Stavba kostelíka pochází z přelomu 11. a 12. století.

Nevšední výlet je možné podniknout k jeskyni Kopačina, která je situována severozápadně od obce. Je to významné archeologické naleziště, na jehož území bylo zmapováno zatím vůbec nejstarší obydlí člověka v Dalmácii z doby od 8. do 3. tisíciletí př. n. l.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA