Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Selca

Selca - informace o letovisku

Selca je městečko ležící na východním konci ostrova Brač asi 1 km od moře v nadmořské výšce 114 metrů. Městečko se může pochlubit znamenitou kamenickou tradicí. V Selce lze navštívit římský kamenolom, kde už Římané dobývali kámen. Na zdejších stavbách je k nepřehlédnutí množství dekorativních kamenných prvků. Kámen byl používán na výstavbu řady významných paláců a církevních staveb. Jednou z nejproslulejších staveb z bračského kamene je Diokleciánův palác ve Splitu.

Na pobřeží vzdáleném asi 1 km od městečka se rozkládají turistické čtvrti Punitnak a Ružmarin s nádhernými plážemi Radonja, Spilice a Žirje. Osada Punitnak je obklopena vzrostlými borovicemi. Je tu příjemná oblázková pláž, která je vhodná i pro malé návštěvníky. Většina vil poklidné čtvrti Puntinak je obložena charakteristickým bíle zářícím bračským mramorem s prostornými terasami, z nichž se naskýtá nádherný výhled na moře a panorama pohoří Biokovo nad Makarskou. V nejbližším okolí se nachází řada dalších kvalitních ubytovacích zařízení v soukromí a apartmánech.

Obec je spojena s ostatními osadami a letovisky poměrně hustou sítí udržovaných komunikací. V úrodném okolí Selcy se pěstuje především vinná réva, ovoce, třešně maraska a olivovníky. Letovisko Selca je proslulé také skvělou dalmatskou kuchyní bohatou na jehněčí maso, sýr, med a víno, které návštěvníci mohou ochutnat v řadě vynikajících stylových restauracích. V Selce najdou turisté skvělé podmínky pro pohodovou dovolenou a příjemné koupání v mnoha zátokách s pěknými plážemi, které jsou členité a poskytují romantické soukromí. Milovníci zábavy a rušnějšího dovolenkového života najdou široké možnosti společensko-kulturních aktivit nadosah v Bolu vzdáleném jen 20 km.

Pastýřská osada Selca je poprvé zmiňována už roku 1184 a v pozdější době už se stává proslulým střediskem kamenictví na ostrově Brači. Symbolem Selca je kámen, který stál u rozvoje zdejšího kamenického průmyslu. Ten dal vzniknout nádherným domům, kostelům a zámkům obklopeným hezkými parky. Zajímavé místo je Glavica, kde stojí na pahorku nad opuštěným starým kamenolomem starochorvatský kostelík sv. Mikuláše s kupolí z 11. století.

Pozoruhodnou církevní stavbou je na náměstí stojící novodobý kostel sv. Cyrila a Metoděje, který byl postaven koncem dvacátých let 20. století. Oltář kostela je vyzdoben sochou Ježíše Krista, která je dílem Ivana Meštroviče. Blízko kostela se nachází socha papeže Jana Pavla II. vytvořená v roce 1996.

V bezprostřední blízkosti městečka – směrem jižně od silnice do obce Gornji Humac se nachází několik starobylých kostelíků. Historie některých z nich sahá až do 10. století. Obzvlášť oblíbeným výletním cílem je kostelík sv. Mikuláše, který je situován směrem k Sumartinu. Z jeho výšky 1 400 m n. mořem se naskýtá výletníkům nádherný výhled na východní pobřeží Brače.

Zajímavostí je, že v Selce před první světovou válkou působil jako lékař věhlasný slovenský spisovatel Martin Kukučín. Za počátku 20. století tu napsal jeden ze svých nejlepších románů – Dům ve stráni.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA