Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Novo Selo

Novo Selo - informace o letovisku 

Novo Selo, neboli Nová vesnice je obec situovaná ve vnitrozemí východní části ostrova Brač. Byla založena někdy v 16. století hlaholskými mnichy, kteří do vnitrozemí Brače utíkali před ničivými nájezdy Turků a před epidemiemi, jež v té době sužovaly pevninské Chorvatsko.

Novo Selo bylo vystavěno na vrcholku kopce a nabízí se z něj nádherný výhled mořskou úžinu oddělující Brač od pevniny. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout na letovisko Makarska a pohoří Biokovo zvedající se za ním. Kopci, na němž byla obec vystavěna, dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie, který za svou dnešní podobu vděčí rekonstrukci, jež na něm proběhla v roce 1894. Ke kostelu byla tehdy přistavěna zvonice a bylo změněno průčelí. Na dlážděném náměstí před kostelem se pravidelně setkávají věřící před bohoslužbou.

V současnosti žije v Novo Selo asi 150 stálých obyvatel. Živí se především zemědělstvím a chovem dobytka, turistický ruch se zde prozatím nijak zásadně nerozvinul. V této oblasti, tedy mezi obcemi Novo Selo, Selca a Sumartin se rozkládá velmi úrodná půda, pěstují se zde proto olivy a vinná réva. V dřívějších dobách byly místní vinice mnohem rozlehlejší, na počátku 20. století však byly postihnuty révokazem – fyloxérou a tak již více jak 100 let leží ladem. Ve velkém se v okolí obce Novo Selo pěstují také višně a mandle, rozšířený je chov ovcí a rybolov, za kterým se musí obyvatelé vydávat nějaké 4 km k pobřeží.

V okolí Novo Sela, zejména tedy podél cest, je možné si prohlížet sochy, které jsou dílem bračského sochaře Frana Antonijeviće. Je nejznámějším ostrovním umělcem – samoukem, který práci s kamenem miluje, což dokazuje také jeho malá umělecká dílna, sloužící také jako malá galerie. Návštěvníci sem chodí koukat i nakupovat, většina vystavěných exponátů je na prodej.

Nedaleko Novo Sela se mezi obcemi Selca a Sumartin nachází kostelík sv. Mikuláše (Sveti Mikula), který je nádhernou ukázkou starochorvatské architektury. Tyčí se ve výšce 140 metrů a nabízí tak jedinečný výhled do krajiny. Je nejvýchodněji situovaným kostelíkem na celém Brači a kamenným svědkem předrománského období.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA