Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Splitska

Splitska - informace o letovisku

Splitska je malý přístav na severním pobřeží ostrova Brač. Klidné menší letovisko leží v zalesněné zátoce ve svahu nad mořem, asi 7 km východně od Supetaru. Pobřeží je zde skalnaté, ale v těsné blízkosti městečka se nacházejí menší oblázkové pláže s borovým porostem, kde se dají provozovat nejrůznější vodní sporty. Turismus se zde rozjíždí především díky příjemným plážím a zátokám Splitska a Zastup, které jsou lemovány sosnovými háji.

Vesnička nabízí ubytovací služby pouze v soukromí. Dovolenou v těchto místech určitě uvítají návštěvníci preferující především klid a pohodu v pravém středomořském prostředí, dobrou domácí stravu a víno místních vinařů. Splitska je každodenně spojena s pevninou trajektovou linkou Split-Supetar. Nejoblíbenější letovisko Bol s věhlasnou pláží Zlatni rat jsou odsud vzdáleny jen 35 kilometrů.

Už za římského panství sloužila Splitska jako přístav vnitrozemského města Škrip pro dopravu kamene, který se bezprostředním okolí těžil. Kámen se lámal v okolních kamenolomech na stavbu měst na pevnině, nejznámějším příkladem je stavba Diokleciánova paláce ve Splitu. V blízkém kamenolomu Rasohe je do jedné ze skalních stěn vytesán reliéf Herkula, který zde zanechal jeden z Diokleciánových kameníků.

V minulosti byla Splitska rušným místem s docela vysokým počtem obyvatel. V blízkém okolí se nachází zachovalé ruiny římských venkovských vil i s jejich hospodářským příslušenstvím. A v samotném městečku zůstalo zachováno několik původních domů z kamene.

V nedaleké Stomorně byl na základech staršího kostela z roku 1228 vystavěn kostel zasvěcený Blažené Panně Marii. Autorem oltářního obrazu Panny Marie se svatými z roku 1577 je renesanční malíř z Benátek Leadro Bassano. Z téhož roku 1577 pochází také zámek rodiny Cerinić, který určitě stojí za pozornost, stejně jako ruiny kostelíku sv. Jadre z 5. století, kteří milovníci historie najdou po cestě do Škripu.

Nejvýznamnější památkou je opevněný renesanční zámek vybudovaný šlechticem ze Škripu v 16. století na obranu před Turky. Všeobecně je pokládán za jeden z nejlepších zámeckých opevněných komplexů na Brači. Jde o tři vzájemně propojené budovy, jimž dominuje vysoká obranná věž. Interiér zámku opatruje několik vzácných uměleckých děl.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA