Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Murvica

Murvica - informace o letovisku 

Na jižním pobřeží ostrova Brač se rozkládá malá osada s názvem Murvica. Turistický ruch je zde zatím v plenkách, první zahraniční dovolenkáři sem začali přijíždět až na konci 90. let minulého století. K rozvoji obce asi nejvíce dopomohlo vybudování silnice v roce 2006, která nahradila původní jednosměrnou prašnou cestu vedoucí kolem nebezpečných strmých mořských útesů.

Murvica se nachází asi 5 km západně od známého ostrovního letoviska Bol. Stala se tak vyhledávaným místem všech, kteří chtějí mít toto krásné místo nadosah, ale zároveň chtějí zůstat stranou velkého ruchu. Přímo ve vesnici Murvice žije okolo 30 stálých obyvatel, kteří se živí jak rybolovem, tak i prací v cestovním ruchu. Obec se vyznačuje velice přátelskou atmosférou, pohodou a klidem. Je tak ideálním místem pro všechny, kdo si chtějí užívat dovolenou mimo velká letoviska a nevadí jim případná absence zábavy a nakupování. Pobřeží v Murvici je lemováno krásnou pláží, kterou omývá průzračně čisté moře.

Nejstarší dochovaná zmínka o Murvici pochází z roku 1286, ale je možné, že je obec ještě starší. Na konci 13. století začali tuto vesničku osidlovat poutníci. V 15. století pak neznámý řeholník vytesal do jeskyně nad Murvicou obraz ještěra nebo draka. Od té doby je jeskyně nazývána Dračí jeskyní (Drakonjina). Kromě draka jsou v jeskyni k vidění ještě další rytiny a reliéfy, které po sobě zanechali hlaholští mniši. Prohlédnout si tak můžete například vyobrazení lva, lidské hlavy a další.

K jeskyni je možné se dostat po cestě vedoucí kolem kláštera Štipanič, který byl v 16. století založen hlaholskými mnichy prchajícími před Turky. Budovy tohoto kláštera vypadají, jako by byly doslova přilepené k vysoké skalní stěně. Klášter ukrývá muzeum nazvané Poustevna Blaca (Pustinja Blaca), které přehledně dokumentuje někdejší život zdejších mnichů. Byli soběstačnou komunitou, věnovali se hospodářství a přebytky ze svého hospodaření odváželi do různých vesnic na ostrově Brač. V klášteře fungovala i škola, do níž docházely děti z okolních osad. V muzeu je možné si prohlédnout také sbírky hlaholských rukopisů, obrazů, zbraní, starožitnosti, hodiny a nejrůznější astronomické přístroje.

V polovině 18. století byl klášter zasažen mohutným požárem a kompletně vyhořel. Další velká rána přišla na konci téhož století, kdy katastrofální povodeň smetla veškerá pole, vinice i sady zdejších mnichů. Od té doby komunita upadala a počet mnichů zde působících se neustále zmenšoval. Posledním představeným kláštera Štipanič byl Niko Miličević, vědec a astronom, který se svým obřím dalekohledem udělal několik významných objevů. Po smrti Miličeviće v roce 1963 klášterní komunita úplně zanikla. 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA