Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gornji Humac

Gornji Humac - informace o letovisku

Gornji Humac nacházející se ve vnitrozemí ostrova Brač, je vzdálen od moře asi 12 km. Je to jedna z nejstarších ostrovních osad. Místo lze doporučit těm, kteří chtějí poznávat venkovskou architekturu nebo navštívit prostředí pravé bračské hospody, kterým se zde říká konoba. Obec leží na křižovatce ostrovní dopravní tepny, která se táhne z přístavu Sumartin až do oblíbeného letoviska Bol a k jeho atraktivní pláži Zlatý mys, která je odtud vzdálena jen 12 km. Spojení s pevninou zajišťují každodenní trajektové linky.

V této nejvýše položené osadě (455 m n. m.) žije dnes asi 350 starousedlíků, kteří se zabývají dobytkářstvím a zemědělstvím. Významnou dominantou této starobylé vnitrozemské obce je na zdejším náměstí barokní kostel sv. Mikuláše z 15. století s neobyčejnou zvonicí. Kostel byl vystavěn na základech mnohem staršího středověkého kostela, o němž existuje zmínka z 12. století.  Původně gotická stavba prošla v 17. století barokní úpravou. Pro tento kostel vytvořil věhlasný sochař Juraj Dalmatinec trojdílný kamenný reliéf. Ten však byl později rozdělen, takže sv. Michael a sv. Mikuláš zůstali v tomto kostele, ale Panna Marie s dítětem byla přemístěna do kostela sv. Rocha pocházejícího z 16. století.

Milovníci historie si mohou prohlédnout další umělecké dílo nesmírné hodnoty ve hřbitovním kostele Panny Marie, kde se zachoval jiný kamenný reliéf, tentokrát z autorské dílny Nikoly Firentinace. Tento triptych představuje Pannu Marii s dítětem, sv. Petra a sv. Jana. I toto dílo nebylo ušetřeno rozdělení a svatí byli umístěni do samostatných nik na oltáři.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA