Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pučišća

Pučišća - informace o letovisku

Pučišća je městečko s přístavem na severním břehu ostrova Brač, které leží v závěru hluboké zátoky. Osada je známá zejména pro svou kamenickou tradici. O kvalitě kamene ze zdejších lomů svědčí fakt, že místní kámen je zakomponován mimo jiné i do budovy Bílého domu ve Washingtonu.

Už od antických dob se u Pučišće těžil kvalitní stavební kámen, o čemž vypovídá několik lomů v blízkém okolí. Pro své stavební projekty ho používali architekti věhlasných jmen jako například Juraj Dalmatinec nebo Nikola Firentinac. V Pučišće má své rodiště jeden z nejlepších ostrovních sochařů – Branko Deškovič, jehož rodný dům stojí na náměstí.

Dnešní podoba městečka s typickými domy opatřenými kamennými střechami se rozvíjela kolem tvrze Ciprijana Žuvetiča a řady obranných věží. Ve středověku bylo v Pučišće postaveno celkem 13 obranných věží. Z toho důvodu dostala Pučišća jméno Luka kula, což znamená Přístav věží. V roce 1868 zde byla založena nejstarší studovna na ostrově, která působí dodnes a nyní uchovává přes 15 tisíc svazků.

Severovýchodně od městečka se rozkládá velký kamenolom Veselje, který patřil v minulosti k nejvýznamnějším zdrojům příjmů města. Kamenolom roku 1455 zakoupil proslulý sochař Andrea Aleši a z místního kamene vytvářel svá nejznámější díla. Návaznost zdejší kamenické tradice v současnosti obstarává organizovaná Kamenická škola založená roku 1906.

Návštěvníky letovisko láká především dobře chráněnou zátokou, v níž se nabízí hezké ubytování v soukromí i v hotelu. Hluboká zátoka, v níž se Pučišća nachází je rozeklaná na dvě menší – Pučiški dolac a Stipanska luka.

Sportovně naladění rekreanti se mohou těšit na možnost plachtění, potápění, lyžování na moři a surfování. V bezprostřední blízkosti městečka jsou vhodné podmínky pro cyklistiku a paragliding. Dovolená v tomto místě určitě uspokojí rodiny s dětmi a ty, kteří rádi tráví čas s přáteli. V letovisku a v jeho bezprostředním okolí se v letním období pořádají četné společenské a kulturní akce zábavného charakteru.

Na hřbitově ve Stipanské luce stojí raně křesťanský kostel sv. Stjepana s křtitelnicí. Kostel v pozdním 11. století zaznamenal podstatné úpravy, když vedle něj vybudovali benediktini klášter. Na hřbitově hned vedle kostela se nachází i hrob Vale Michielija – proslulého dalmatského sochaře. V župním úřadě je uložena vzácná Povaljska listina.

Pro zdejší architekturu jsou charakteristická opevněná rodinná sídla. Starousedlíci si je zde budovali v obavách před tureckými nájezdníky. Nejcennější památkou osady je kostel sv. Jeronýma, který byl založen roku 1566. Později v polovině 18. století byl barokně upraven. Za pozornost stojí nad hlavním oltářem reliéf ze dřeva olivovníku, na němž je zobrazen svatý Jeroným. Byl zhotovený roku 1578 korčulským řezbářem Franjo Čiočicem.

Jihozápadním směrem od městečka stojí kaple sv. Domnia, který právem náleží k nejkrásnějším barokním stavbám v Dalmácii. Při cestě do osady se nachází další cenná pamětihodnost, kterou je kaple sv. Jiří. Její dnešní podoba vznikla v roce 1568. Pravděpodobným autorem oltáře s reliéfem znázorňujícím svatého Jiřího, který zabíjí draka, je údajně sochař Nikola Lozanič.

Přístav Pučišća má každodenní trajektové spojení na linkách, které jsou vypravovány z přístavů Makarská a Split na jadranském pobřeží.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA