Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ložišča

Ložišča - informace o letovisku 

V západní části chorvatského ostrova Brač leží malá vnitrozemská vesnice Ložišća, která vznikla v 17. století přesidlováním z nedalekého obce Bobovišća. Název vesničky byl odvozen od pěstování vinné révy - "ložišća" totiž označuje místo, na němž se vinná réva pěstuje. V minulosti byla právě tato činnost hlavním zdrojem obživy většiny zdejších obyvatel.

Ložišća ležící ve výšce 150 metrů nad mořem na strmé kamenité stráni si dodnes udržela svůj tradiční vesnický ráz a rozhodně stojí za návštěvu. Její stará část je opravdu velmi romantická, malebná a také hezky zachovalá. Během procházky jejími uličkami se můžete kochat kamennými průčelími starých domů, v jejichž horní části je řada malých oken a ke vstupu slouží mohutné dřevěné dveře na severní straně. Tyto unikátní staré kamenné domy připomínají svým vzhledem jakési malé pevnosti, které jsou vystavěny těsně u sebe, jedna nad druhou.

Místo bylo osídleno již v dávných prehistorických dobách, novodobé osídlení se však datuje do 17. století. Zdejší obyvatelé přeměnili část krasového území v úrodnou půdu a věnovali se pěstování vinné révy. Jejich úrodu však bohužel na počátku 20. století postihla choroba zvaná fyloxéra, neboli révokaz a rozsáhlé vinohrady zničila. Nešlo jen o vinohrady přímo v Ložišći, ale na celém Brači i sousedních ostrovech. Dnes se jedna z částí obce nazývá Ložiščina, což znamená opuštěný či zarostlý vinohrad. Obyvatelé byly tehdy nuceni se vystěhovat, protože ztratili možnost obživy. Z původních 1500 obyvatel, kteří žili v Ložišći na začátku 20. století se jejich počet snížil na pouhých 200.

V současnosti se zdejší obyvatelé živí pěstováním fíků, oliv, květin i vinné révy, ovšem už ne v takové míře jako dříve. Zdrojem obživy některých je také rozvíjející se turistický ruch, nabízí například ubytování ve svých domech. Návštěvníci přijíždějí do vesnice zejména proto, aby se pokochali památkami, jako je například farní kostel sv. Jana a Pavla s vysokou zvonicí, která k němu byla přistavěna ve 2. polovině 19. století, asi po 50 letech jeho existence. Kostel je nepřehlédnutelnou dominantou vesnice a díky své štíhlé bílé zvonici také jedním z nejkrásnějších na ostrově Brač. Autorem zvonice je známý bračský architekt a sochař I. Rendić.

V blízkosti Ložišće se nachází spousta dalších zajímavých památek, jako například jednoduchý předrománský kostelík zasvěcený Bohorodičce Stomorici (Gospa Stomorica), který stojí u cesty směřující do Sutivanu. Pochází s největší pravděpodobností z 10. století a vyrostl na pozůstatcích mnohem starší svatyně. Severně od Ložišći můžete narazit na vysoký kamenný most klenoucí se přes údolí Veliki dolac. V době, kdy byl Brač a celá Dalmácie součástí rakouské říše jej zde postavily rakouské úřady. Místní tomuto mostu dali jméno „most Františka Josefa“ (Franje Josipa). Vzhledem k tomu, že se nachází v divoké krasové oblasti, stal se vyhledávaným cílem pěších turistů i cyklistů.

Z Ložišći je možné se dostat po silnici buďto do přímořské osady Sutivan, nebo do Milny - obě jsou vzdálené cca 7 km. Obec Bobovišća, která se pyšní krásně upravenými plážemi je vzdálena asi 3 kilometry. Pobyt v Ložišći je možné si zpestřit výletem do Dračí jeskyně, do osady Blaca, vydat se na vyhlášenou pláž Zlatni rat v letovisku Bol nebo navštívit některé z oblíbených turistických letovisek jako je Supetar, Postira, Sumartin nebo Pučišća.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA