Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Postira

Postira - informace o letovisku

Menší malebné středisko Postira leží na severním břehu středodalmatského ostrova Brač. Strategicky výhodná poloha dřívější rybářské osady dala impuls k tomu, aby zde vyrostl přístav. Hosté letoviska sem jezdí prožít především poklidnou rodinnou dovolenou.

Zemědělská obec s tradicí kamenictví je atraktivní také možností ochutnat speciality dalmatské kuchyně, vynikající druhy vína a domácí stravu z místních zdrojů, které poskytuje úrodná půda vnitrozemí ostrova. Ubytovací služby zde návštěvníci najdou v hotelích, penzionech a apartmánech.

Aktivní dovolenou si tu užijí i sportovci, kteří zde mají k dispozici hřiště na košíkovou, tenisové kurty a hřiště na zdejší tradiční hru s názvem „bočanje“. Postira má dobré podmínky pro vodní a míčové hry, a také pro cyklistiku. V místě je možné si pronajmout potřebné sportovní potřeby pro provozování nejrůznějších vodních sportů. V blízkosti Postiry se nachází několik menších zátok s písčitými a skalnatými plážemi lemovanými borovicovými lesy.

V přístavu vyniká mezi kamennými domy někdejších bračských velkostatkářů tvrz Lazarič. Zajímavá budova je zdobena nádherným renesančním štítem, který je popsán citáty náboženského obsahu.

První písemný záznam o rybářské osadě Postira se datuje již ze 14. století. Pod jménem Postirna je zmiňována poprvé roku 1347. Nejstarší zdejší pamětihodností je kostel sv. Jana Křtitele, který byl založen v polovině 16. století. Kousek pod úrovní jeho podlahy byly nedávno objeveny zdi raně křesťanského kostela s hrobnicí ve tvaru kříže pod oltářem a křtitelnicí. Apsida zaniklého opevněného starokřesťanského kostela svědčí o tom, že základy stavby zde stávaly snad už od 10. století.

Neméně zajímavou památkou jsou pozůstatky jednolodní baziliky, které pocházejí z 5. možná z 6. století. Starokřesťanskou památku milovníci historie najdou u Lovrenčické zátoky, která se nachází asi 3 km východním směrem od letoviska Postira. Tento dodatečně opevněný komplex byl obýván do středověku. Na dně zátoky jsou zkoumány další významné pozůstatky římského venkovsko-hospodářského komplexu, o kousek dále se v moři nacházejí zbytky antického přístaviště. U zátoky se rozkládá také pěkná písečná pláž.

Kromě zajímavých výletů do okolí se přímo v letovisku mohou návštěvníci zúčastnit nejrůznějších společensko-kulturních akcí v rámci tradičního kulturního léta. Patří k nim už neodmyslitelně lidové slavnosti, které zde mají původní a starobylý ráz. Tradiční Postirské léto zahrnuje slavnost sv. Jana Křtitele, patrona župy (24. 6.), Panny Marie Karmelské (16. 7.) a Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.).

Letovisko je známé jako rodiště spisovatele Vladimíra Nazora. Jeho zdejší pobyt připomíná jeho rodný dům a busta na náměstí. Z Postiry pochází také sochař Pavao Gospodnetič, který se podílel svou prací na pozoruhodné katedrále v Šibeniku v roce 1600, dále se tu narodil sochař Nikola Lazanič, který později tvořil v Římě, Dubrovníku i na samotném Brači a v neposlední řadě tu má své rodiště také básník Ivan Ivaniševič.

Postira má pravidelná trajektové spojení na linkách z měst na pevnině Split a Makarska.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA