Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Funtana - informace o letovisku

Zemědělská vesnice Funtana leží na jihovýchodním břehu stejnojmenného zálivu. Jméno obce připomíná prameny (fontana) pitné vody v severní části Funtany. V současnosti hraje Funtana významnou roli v turistickém ruchu. Na pobřeží jsou stejně kvalitní podmínky pro ubytování, rekreaci a sporty, jako v 6 km vzdálené Poreči. Spolu se sousední Valkanelou je Funtana nejjižnější částí porečské turistické aglomerace.

Městečko Funtana se rozšiřovalo v minulosti kolem hradu a kostela, které dal postavit šlechtic jménem Bernardo Borisi v roce 1610.  Hrad s opevněním nese známky renesance. První obydlí kolem hradu a kostela tvořily malé kamenné istrijské domy, ve kterých žilo místní obyvatelstvo. Tito lidé si vydělávali převážně zemědělstvím a rybařením. Rodina Borisi měla na Funtanu velký vliv. K dispozici jsou písemné materiály, které zmiňují oblast Funtany už před 17. stoletím.  Šlechtický rod Borisi měl dědické právo na panství Funtana až do pozdního 19. století, kdy bylo konečně od feudalismu v Istrii upuštěno.

Funtana je dnes malým, ale okouzlujícím turistickým místem, které nabízí spoustu zajímavého k vidění a podnikání. Jako všude kolem Poreče i zde je pobřeží velmi členité a jsou tu pěkné lesy. Funtana se od 60. let min. století stala oblíbeným živým letoviskem.

Stejně jako v Poreči je i zde velmi členité skalnaté pobřeží s pěknými lesy. Pláže jsou skalnaté s postupným přechodem do oblázkových, mnohdy prokládané betonovými převisy, které slouží ke slunění. Pláž autokempu Istra Naturist vyhrazena naturistům byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. Moře je zde průzračně čisté, a blankytně modré. Pozvolný vstup do moře je vhodný zejména pro děti a neplavce. Mírné středozemní klima s průměrnou letní teplotou 24°C a průměrnou zimní teplotou 5°C dělá Funtanu ideálním místem pro letní i zimní dovolenou.

Z nabídky sportovních aktivit lze doporučit zejména jachting (Marina Funtana), vodní lyžování, potápění, tenis, fotbal, kuželky a jízdu na koni. Provozování dalších sportů je možné v okolních střediscích porečské aglomerace. Sportovní letiště se nachází v sousedním Vrsaru. Velmi dobré podmínky jsou tu k výletům na kole.

Patronem Funtany je svatý Bernard, a proto se zde každoročně o prvním víkendu po 20. srpnu pořádá slavnost k poctě tohoto světce. V kostele sv. Bernarda, který byl založen v roce 1621, se v letní sezoně konají koncerty vokální hudby a vystupují tu sólisté i sbory. Bývají zde též koncerty starodávné a duchovní hudby.

Kostel Panny Marie Milosrdné byl postaven v románském slohu na opuštěném hřbitově. V kostele naleznete hrobky z 17. a 18. století, zatímco kostel sám pochází z 11. století. Kostel sv. Lucie byl postaven v roce 1750. Dnes je kostel soukromým majetkem a jediná pravidelná bohoslužba, která se v kostele koná je na den sv. Lucie.

Z dalších památek určitě zasluhuje pozornost několik starobylých domů, které mají původ v 17. a 18. století. Příznivci výtvarného umění by neměli opomenout navštívit galerii Zgor murve. V letních měsících se tu pořádají výstavy chorvatských malířů.

Na okraji Funtany, v místech kde končí letovisko Funtana a začíná Vrsar, se nachází působivý park plastik světově proslulého chorvatského sochaře Dušana Džamonji. Ten zaznamenal velký úspěch se svou výstavou v Praze na Václavském náměstí v roce 2000.

Celá obec Funtana je proslulá svou mimořádně vynikající gastronomickou nabídkou. V lokalitě Flengi blízko Funtany se nachází jedna z nejznámějších istrijských „konob“, která je věhlasná pro své kvalitní kulinářské speciality po celé Istrii. V okolí neváhejte navštívit například městečka Vršar, Poreč nebo Rovinj. Zde můžete shlédnout mnoho historických památek a kulturních pokladů.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA