Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Novigrad - informace o letovisku

Novigrad, původně řecká a později římská kolonie nazvaná Aemonia, leží v ústí řeky Mirny na severozápadě Istrie. Rozkládá se v chráněné poloze na vápencovém poloostrůvku při vstupu do širokého zálivu, v jehož závěru se do moře vlévá řeka Mirna. Nové čtvrti navazují oběma směry na sever i na jih.

V byzantské éře (6. století), kdy se město rozšířilo, se mu říkalo „Nové Město“ (Neopolis). Ve 12. století bylo město kvůli obraně obehnáno hradbami. O někdejší přítomnosti Benátčanů vypovídají průčelí domů v úzkých uličkách ústících na hlavní náměstí, kde se nachází lodžie z 18. století.

Samo město Novigrad tvoří překrásné četné malé uličky, obchůdky, a ve středu městečka je ještě bazilika z 13. století a kostel sv. Agáty z 10. století. V bezprostřední blízkosti centra se nachází i rezidenční čtvrť v barokním stylu, vybudovaná již roku 1762.

Z raně křesťanské baziliky sv. Pelagia, jež v 16. století prošla architektonickou úpravou, zůstala pouze románská krypta z 11. století. V současném barokním kostele stojí za povšimnutí ukázky benátské malířské školy z 18. století. Fragmenty římské a středověké minulosti vystavuje muzeum v paláci Urizzi.

Zajímavostí je, že měl Novigrad již roku 1845 svého turistického průvodce. Obvyklou turistickou nabídku doplňuje lov v údolí řeky Mirny, kanoe safari řekou Mirnou. Z kultury vás tu čeká každoročně v srpnu Jazz festival Heineken music nights a lidová slavnost sv. Pelagia – ochránce města, trvající 3 dny. Rozhodně nepromeškejte posezení v některé z místních restaurací u skleničky výborného místního vína Malvazija.

Na své si tu přijdou hlavně příznivci sportovního rybolovu a jachtinu (Marina Novigrad). Zahrajete si zde také tenis, malou kopanou, volejbal, plážový volejbal, házenou, basketbal, fotbal, minigolf, šipky, kuželky, paragliding. Pro sportovně laděné klienty jsou v Novigradu k dispozici půjčovny jízdních kol, půjčovna potápěčských a surfařských potřeb a 6 kvalitních tenisových dvorců. Toto město je také ideálním místem pro milovníky cykloturistiky. Trasy, vinoucí se mezi vinicemi, vesničkami a zemědělskými usedlostmi, jsou opravdu nezapomenutelné. Nejlepší rybářské terény jsou při pobřeží mezi zátokami Dajla na severu (5 km) a Mirna na jihu.

Tipy pro volný čas

Sportovně laděným klientům doporučujeme výlet na půjčeném kole do krápníkové jeskyně Beredine nebo po okolních výborně značených cyklistických stezkách, které lemují zdejší vinohrady.

- Rovinj město s krásným historickým centrem a proslulými rybími trhy.

- Limský fjord - výlet lodí do 12 km dlouhého fjordu známého nejen chovem ústřic, ale i tím, že se zde také natáčel oblíbený film Vinnetou.

- Výlet do městské památkové rezervace Motovun, která je atypická dochovaným opevněním.

- Navštivte také jedno z nejstarších a nejhezčích měst Istrie - Pulu s nádhernými památkami jako je amfiteátr Arena, vítězný oblouk, Sergijevac, a Herkulova brána.

- Prozkoumejte souostroví Brijuni, kde se nalézá národní park s exotickou faunou a flórou.

- Celodenní výlet lodí do Benátek

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA