Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fažana - informace o letovisku

Městečko Fažana s malým přístavem leží nedaleko starobylého města Pula. Přístav a rybářské středisko se nachází v jižní části Západoistrijského přímoří, při Fažanském průlivu. Je situováno přímo proti Brijunským ostrovům, které jí poskytují ochranu před větry.

Původně rybářská vesnice je dnes známá především jako východiště do národního parku Brijuny, kam odtud jezdí trajekty. Jeho starověký název Vasianum je odvozen od výroby nádob na olej a víno za Římanů.

Fažana byla vystavěna na pobřeží, které se rozkládá nízko nad mořem a před silným větrem je chráněna Brijunským souostrovím. Fažanu kvůli zdejším hezkým plážím rádi navštěvují rodiny s malými dětmi a všichni, kdo touží po poklidu. Poklidná osada vroubená ovocnými sady a vinohrady má skvělou středomořskou atmosférou.

V blízkosti přístavu si milovníci historie mohou prohlédnout kostel sv. Kosmy a Damiána, bratří lékařů, maloasijských mučedníků z přelomu 3. a 4. stol. Jde o nádhernou renesanční stavbu z 16. století. Interiér kostela se může pochlubit cenným plátnem Poslední večeře malíře Ventury a v sakristii fragmenty fresek od italských umělců z Friuli datovaných z 15. – 16. století. Ke kostelu přiléhá sedmipodlažní zvonice s osmibokou věží. Zvonice kostela má okna až v nejvyšší části, protože v případě nebezpečí sloužila jako úkryt obyvatel.

Nejstarší budovou ve městě je kostel sv. Elizeje z 6. století. Později byl několikrát přestavěn, a proto se z původní stavby do současnosti dochovala jen malá část včetně fragmentů fresek. Kostel byzantského vzhledu vystavuje na odiv kamenný portál a půlkruhová okna. Stavbu obklopuje malý raně středověký hřbitov. Další kostel Panny Marie Karmelské z 14. století zdobí gotické fresky od neznámého malíře a lodžie ze 17. století.

Z Fažany se jezdí na výlety do Národního parku Brijuni. V letovisku se můžete vydat malou lodí na obhlídku třinácti menších a dvou větších ostrovů. Součástí Fažany je i Pineta s kempem a dřevěnými chatkami uprostřed borového háje. Nejlepší koupání je v zátoce Runci, kde se nacházejí i pozůstatky římského osídlení. Pěkné je i koupání v Bi-Village ve Valbandonu na přírodní pláži nebo u kempu Pineta, kde je pláž oblázková a kamenitá.

Zajímavé jsou dvě tradiční lidové veselice - Fažanská noc, která se každoročně koná v srpnu, a rybářská Slavnost sardelí. Je to tradiční červencová slavnost, která má svůj původ v neobyčejně bohatých úlovcích sardelí místními rybáři právě v měsíci červenci.

Zásluhou rostoucího počtu turistů mířících na ostrovy Brijuni město vzkvétá a vyrostla zde nová zařízení. Podle nových projektů má právě v přímoří kolem Fažany vzniknout rozsáhlá moderní hotelová aglomerace s hotely vyšších kategorií, které budou nabízet nejrůznější služby a aktivity. Má současně sloužit jako hotelová základna i pro Brijuni, kde se s větší výstavbou hotelů nepočítá.

Fažana

Fažana

Na západním pobřeží Istrijského poloostrova se u Fažanského průlivu rozkládá městečko a přístav Fažana. Původně rybářská vesnice je dnes známá především jako výchozí bod do národního parku Brijuny, který je jedním z velkých lákadel Chorvatska.

celý článek

 
 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA