Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Premantura - informace o letovisku

Příjemné letovisko Premantura je situováno 12 km jihovýchodně od Puly na rovinatém jižním cípu Istrie, na hranici překrásného národního parku Kamenjak. Premantura vyrostla na mírně vyvýšené části mysu Kamenjak. Tato lokalita je díky své jedinečné poloze a ideálním mořským proudům velmi oblíbená vyznavači vodních sportů, především surfaři. Milovníky koupání osloví menší přírodní zátoky a okolní miniaturní ostrůvky.

V Premantuře můžete prožít opravdu aktivní dovolenou, ale kvůli hezkým plážím ji lze doporučit také rodinám s dětmi. Turisté ocení bohatou nabídku ryb a darů moře. Je tu také díky silným větrům na konci jara a na začátku podzimu možné provozovat windsurfing, který se zde těší velké oblibě. V osadě je několik tenisových kurtů, minigolfové hřiště a chorvatská verze petangu - hry s kamennými koulemi - boćanje.

Podél zdejšího pobřeží, dlouhého třicet kilometrů, jsou ploché skály, vhodné k opalování a ulehčující vstup do moře, pláže a zátoky s malými ostrovy. Poloha mysu a větry, které vanou nejsilněji na jaře a na podzim, jsou příhodné k surfingu, a proto Premanturu rádi vyhledávají milovníci tohoto sportu. Zdejší pobyty jsou určeny pro sportovně zaměřené turisty, kteří hledají klid a zvlášť dobré podmínky pro vodní sporty a nevadí jim určitá odlehlost místa, jednodušší ubytování a méně příležitostí k zábavě. Ubytování je možné v několika kempech nebo i v soukromí.

Aktivně založeným klientům doporučujeme zapůjčit si jízdní kola a projet si cyklistickou stezku se zajímavým názvem Od náměstí k náměstí, která začíná na vrchu Volme, a dále se klikatí kolem podmořské jeskyně Kolmbarice.

Některé zálivy (Lokva, Debeljak a obzvlášť Portic) nabízejí malým lodím a člunům ochranu při bouřích. Západní pobřeží Kamenjak je chráněné před větrem a poměrně strmé. Kromě zálivu Polja tu nejsou žádné jiné chráněné přístavy. Zdejší příroda je od roku 1996 zákonem chráněná kvůli jedinečným druhům rostlin (např. vzácným druhům orchidejí). Východně od Premantury se nacházejí skvělá loviště mořských krabů v Jadranu, krabí sezóna začíná v jarních měsících. Celé krajině kraluje maják v Porer, který byl v blízkosti mysu Kamenjak postaven v roce 1846.

Premantura je známá chovem ústřic a slávek jedlých. Zdejší restaurace mají na jídelníčku bohatou nabídku ryb a plodů moře. V průběhu sezóny se zde koná několik lidových slavností - fešt - s typickou chorvatskou hudbou a živým zpěvem. Zlatým hřebem sezóny je krabí slavnost na 1. máje a slavnost na počest svatého Vavřince, která se koná 10. srpna, neboť sv. Vavřinec je patronem Premantury.

Výletní možnosti

Z možných výletů lze doporučit fish picnic v Limskému fjordu, výlet do Benátek, do národního parku Brijuni či do Slovinska – podívat se na známý chov Lipicánských koní nebo do jeskyně Postojna. Nenechte si ujít ani proslulé město Pulu se známým římským amfiteátrem, v němž se každoročně koná Mezinárodní filmový festival. Pozornost si určitě zaslouží i Kamenjak. Ať už na kole či pěšky navštivte tuto chráněnou a lidmi nedotčenou krajinu. Turisty zde jistě zaujme bohatá flóra nejjižnějšího bodu Istrijského poloostrova.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA