Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Limský záliv

Úzký Limský záliv nebo také fjord se nalézá jižně od Vrsaru směrem na Rovinj. Je to vlastně zatopená část krasového údolí, která však geomorfologicky nemá se severskými fjordy nic společného. Zátoka dostala jméno Limská podle latinského slova „limes“, což znamená hranice, protože kdysi tu procházela hranice mezi správními celky Poreč a Pula.

V roce 1980 byla oblast vyhlášena mořskou a rybářskou rezervací. Záliv oplývá množstvím ryb a loví se zde i ústřice. Záliv na západním pobřeží Istrie je dlouhý 9 km, napříč měří 600 metrů a hluboký je 10 až 30 metrů. Má strmé břehy s vápencovými jeskyněmi, které byly od doby kamenné vždy po určitý čas obydlené.

V pobřežních skalách je několik jeskyň s nálezy pozůstatků člověka mladší doby kamenné. Na počátku 11. století skýtala jedna z jeskyň domov poustevníkovi sv. Romualdovi. Ten se zasloužil o založení kláštera sv. Michala v nedalekém Klostaru. Zříceniny tohoto benediktinského kláštera se dodnes nacházejí nad severním břehem zálivu.

Chráněný přírodní výtvor má srázné přes 100 m vysoké stěny, které jsou částečně porostlé makchií. Na jižních svazích se daří listnatým porostům. Záliv je vlastně zatopená část Limského krasového údolí, které se táhne dále pevninou. Je to skvělé místo pro chov ústřic a slávek, které je možné ochutnat v řadě okolních restaurací, které je předkládají jako vyhlášené delikatesy. Ochutnat je můžete například ve velmi populární restauraci Viking (v samém závěru zálivu), kde výborně vaří a připravují plody moře. Lze si zde objednat i úplně čerstvé, právě z moře vytažené ústřice či slávky.

Pro sportovní lodě je Limský záliv uzavřen. Pěkným zážitkem je však i plavba výletní lodí po modré hladině zálivu, která nádherně kontrastuje s vápencovými srázy kaňonu. Zpestřením plavby bývá i návštěva výše zmíněné, tzv. Romualdovy jeskyně.

Budou-li turisté pokračovat podél zálivu dále do vnitrozemí, mohou navštívit asi 8 km vzdálené zříceniny městečka Dvigrad. Hned za blízkým Vrsarem leží Koversada, což je nejrozsáhlejší nudistické středisko v Evropě. V celoevropském měřítku patří jednoznačně k největším, nejlépe vybaveným, a také s nejširší nabídkou možností rekreace, sportování a společenského vyžití.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA