Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Klis

Klis - informace o letovisku

Vesnici Klis při pobřeží Střední Dalmácie nedaleko Splitu dominuje velkolepá pevnost tvořená trojitými soustřednými hradbami. Působivá pevnost Klis tyčící se na kopci nad horským průsmykem, asi 10 km od pobřeží, byla založena již Římany. Tudy vedla průsmykem mezi pohořími Mosor a Kozjak důležitá cesta, která spojovala Split s vnitrozemím.

Jako první se na tomto strategicky výhodném místě usídlili Ilyrové, které později vystřídali Římané, Avaři a Chorvaté.  Pevnost posléze zpevnili a zesílili Benátčané, kteří se na obranu proti tureckým nájezdům najali „uskoky“. Nakonec byla pevnost v roce 1537 podrobena Turkům. Ti se postarali o její další zmohutnění, a také tu postavili mešitu a minaret. Z pevnosti pak ohrožovali Split až do roku 1648, kdy je benátská vojska zahnala na ústup. Pevnost dále sloužila svému účelu až do příchodu Rakušanů. Minaret byl však stržen a mešita byla přeměna na kruhový katolický kostel sv. Víta.

Pevnost Klis hrála pro své umístění klíčovou roli po dlouhá staletí jako nejdůležitější strategický bod. Tuto starobylou pevnost se snažili udržet jak ti, kdo obývali pobřeží, ale i ti, kdo měli zájem na tom, aby zdejší pobřeží ovládli.

Současný vzhled monumentální pevnosti pochází ze 17. století, kdy provedli Benátčané další opatření, které pevnost ještě více zpevnilo a posílilo. Po celém mohutné pevnosti vede prohlídkový okruh a uvnitř je malé historické muzeum.

Za návštěvu stojí rozhodně nejen jako vzácná památka pevnostního stavitelství barokního období, ale taky jako skvělé vyhlídkové místo. Z horní části jedné z nejvýznamnějších pevností Chorvatska je nádherný výhled na Split a okolní pobřeží. Restaurace v obci získaly proslulost a oblíbenost díky svým vynikajícím specialitám, především výtečnému jehněčímu na rožni.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA