Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Makarská riviéra

Makarská riviéra

Makarská riviéra je jednou z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších oblastí Chorvatska. Uchvacuje návštěvníky nádherným pobřežním panoramatem, oblázkovými plážemi, průzračně čistým mořem a okolní bujnou vegetací. Zdejší klimatické podmínky jsou velmi příjemné, v létě zde panuje stálé slunečné počasí.

Makarské riviéře dominuje mohutný, 36 km dlouhý horský masív Biokovo. Jeho nejvyšší vrchol Sveti Jure stoupá až do výšky 1762 metrů nad mořem. Kdo se na to cítí, může se pokusit o výstup, značená horská stezka vede z Makaru. Po 5 až 6 hodinách chůze vystoupíte na vrchol, kde vám bude odměnou nádherný rozhled do okolní krajiny. Pokud se však na výstup necítíte, můžete si horský masív prohlédnout ze zdejších pláží, které jsou lemovány borovicovým porostem a patří k nejkrásnějším v Dalmácii. Jelikož se zde nachází i řada malých a klidných zátok, najde zde každý dostatek soukromí.

Makarskou riviéru tvoří zhruba 60 kilometrů dlouhý pobřežní pás, na kterém leží turisticky velice oblíbená střediska. Začíná letoviskem Brela a končí obcí Gradac. Turisté tak mají k dispozici nepřeberné množství ubytovacích zařízení, z nichž většina leží přímo na pobřeží. Vystavěny byly převážně v 90. letech minulého století a v současnosti poskytují dostatečný komfort i kvalitní služby. Kromě hotelových komplexů se turisté mohou ubytovat také v apartmánech, nebo využít nabídky ubytování v soukromí.

Letovisko Brela situované na samotném začátku Makarské riviéry je jedním z nejdražších a přesto nejvyhledávanějších v celé Dalmácii. Předností jsou dlouhé oblázkové pláže v mnoha zalesněných zátokách. V centru obce můžete obdivovat řadu památek, jako je například kostel Panny Marie Karmelské postavený v 19. století.  Asi 5 km od Brely se rozkládá lázeňské letovisko Baška Voda, které taktéž vyniká dlouhými plážemi a borovými lesy. Baška Voda nabízí také tradiční restaurace, kavárny, taverny a bohaté možnosti sportovního vyžití. Zdejší kostel sv. Mikuláše byl postaven na počátku 20. století. Na nábřeží si můžete prohlédnout také sochu tohoto světce. Zajímavý je také pahorek Gradina, na němž stojí pozůstatky někdejší byzantské pevnosti.

Asi 4 km jižně najdete městečko Promajna, které se může pochlubit krásnou oblázkovou pláží lemovanou borovým lesem. Podařilo se mu zachovat si příjemnou atmosféru původní rybářské osady, zároveň však díky stylovým kavárnám a restauracím poskytuje kvalitní zázemí pro pohodově strávenou dovolenou. O něco dále narazíte na nádherné letovisko Krvavica plné zeleně a bělostných pláží. Nad jednou z nich se tyčí zajímavý přírodní úkaz, skála zvaná Ključ kuk.

Směrem na jihovýchod se nachází rekreační středisko Baško Polje, které vyniká krásnými plážemi z drobných oblázků, bohatstvím okolní vegetace a jedinečnou přírodní scenérií tvořeno pohořím Biokovo. Letovisko je navíc obklopeno vinicemi a olivovými háji. Centrem Makarské riviéry je městečko Makarska s přibližně 4 tisíci obyvateli, které leží na Jadranské magistrále. Jde o velmi rušné turistické centrum, které je zároveň léčebným lázeňským městem. Důležitými památkami jsou kláštery sv. Filipa Nery a Františkánský klášter, kde sídlí Malakologické muzeum se sbírkou ulit měkkýšů. V centru starého města si pak můžete prohlédnout barokní kostel sv. Marka a kostelík sv. Petra situovaný v prostorách někdejší pevnosti Vidilica. Zhruba 2 kilometry nad centrem města, se těsně pod úpatím horského masívu Biokovo rozkládá malebná obec Veliko Brdo, která je oázou klidu uprostřed zeleně. Vesnička si zachovala svůj tradiční dalmatský ráz a je ideálním místem pro klidnou a ničím nerušenou dovolenou.

Asi 3 km od Makarské leží malé letovisko Bratuš, které si oblíbili především lidé hledající klid, příjemnou atmosféru a domácí kuchyni. Dalších několik kilometrů za Makarskou se rozkládá lázeňské středisko Tučepi, které vyrostlo z původní antické osady. Dochovat se zde podařila řada pamětihodností, jako například sloupy z románsko-gotického kostela sv. Jiří ze 14. století a také několik barokních letohrádků. Tučepi se může pochlubit nejdelší pláží na Makarské riviéře, která se táhne v délce více než 3 km. Pláž je navíc lemována příjemnou stezkou v aleji borovic. Pláž vlastně vyúsťuje až v sousedním letovisku Podgora, které je poměrně rušné a plné rozmanitých taveren a restaurací. Obec se skládá ze dvou částí - na horském svahu stávala původní osada, která byla v roce 1962 silně poškozena zemětřesením. Nová část byla vystavěna u pobřeží a dnes je tvořena převážně hotely pro turisty. Nad letoviskem se tyčí památník Galeba krila – Rackova křídla postavený v roce 1962 jako symbol vzniku jugoslávského válečného námořnictva. Asi 3 km jihovýchodně od Podgory vzniklo letovisko Drašnice, které je příjemným místem pro klidnou, nenáročnou dovolenou.

Městečko Živogošče se proslavilo pramenem vytékajícím ze skály, u nějž v roce 1776 vyrostl františkánský klášter ukrývající bohatou knihovnou s archivy a kostel s nádherným barokním oltářem. O kousek dál začíná vesnička Drvenik, která je místem, odkud vyplouvají trajekty na ostrov Hvar. Na Drvenik navazuje městečko Igrane s četnými hotely, apartmány, obchody, restauracemi, nádhernou pláží a možnostmi sportovního vyžití. Po několika dalších kilometrech se před vámi objeví letovisko Zaostrog, kterému vévodí františkánský klášter z 15. století. Za pozornost stojí také rajský dvůr s krásnou křížovou chodbou a zbytky římské mozaiky. V jeho prostorách jsou dnes vystaveny etnografické a umělecké sbírky. Ke klášteru patří také původně gotický hřbitovní kostel sv. Barbory.

Turistické středisko Brist s malým přístavem má malebnou polohu pod svahy pohoří Rilić. Brist je známý členitým pobřežím a krásnými drobnými zátokami. Místo je ideální pro všechny, kdo touží po klidné dovolené. V centru najdete kostel sv. Margarity z 15. století a novější farní kostel sv. Marie z roku 1870. Za návštěvu jistě stojí také malebné letovisko Podaca, které láká nejen na krásné pláže a moře, ale také na kus historie. Vysoko v horách totiž ukrývá původní vesničku s mnoha památkami, která byla po mohutném zemětřesení opuštěna. Makarskou riviéru zakončuje město Gradac, jehož starší část se nachází ve svazích kopce. Nepřehlédnutelnou dominantou je kostel sv. Michala z roku 1852. Malebná poloha města nedaleko ústí řeky Neretvy a v blízkosti mohutného horského masívu z něj dělá vyhledávanou destinaci.

Makarská riviéra

Makarská riviéra

Makarská riviéra táhnoucí se v délce cca 60 km od ostrova Brela až po Živogišče, se stala jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších oblastí Chorvatska. Nabízí kilometry oblázkových pláží, rozvinutá turistická střediska, bohatou nabídku ubytování, možnosti sportu, zábavy i pěších výletů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA