Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Split - informace o letovisku

Split je centrum střední Dalmácie staré více než 1700 let. Leží na chorvatském pobřeží Jaderského moře. Split je také velké středisko cestovního ruchu, typické dalmatské město s bujnou vegetací a jedno z nejslunnějších míst v přímoří. Město mimořádně bohaté na kulturní památky. Jeho Diokleciánův palác je zapsán do listiny kulturního dědictví organizace UNESCO.

Římský císař Dioklecián moc dobře věděl, proč zde dal vystavět svůj palác. Split svou kouzelnou atmosférou dokáže návštěvníky přesvědčit, v čem je podstata šarmu Dalmácie a co vše k tomu patří. Split cestovatelům umí dokonale vyprávět svůj příběh prostřednictvím kulturně-historických památek. O zábavu zde také není nouze. Během svých procházek mohou turisté navštívit nejrůznější bary a diskotéky, zúčastnit se představení Splitského léta, zajít na dobrý koncert, případně si prohlédnout jednu z výstav fotografií, která je nedílnou součástí splitského kulturního festivalu. Jako suvenýr si určitě odvezou láhev kvalitního olivového oleje nebo svazek voňavé rozmarýny.

Split

Split se rozkládá na poloostrově, který je vklíněn mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem. Ze severu a severovýchodu chrání město před vnitrozemskými vlivy pohoří Kozjak a Mosor. Panuje zde středomořské podnebí s velmi teplými léty. Teplota v sezóně zde dosahuje průměrně 26 stupňů Celsia.

Město Split je také významný svým rušným osobním a nákladním přístavem. Křižují se zde lodní linky na středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, ale také dálkové trajektové linky do Itálie. Nachází se tu tři klubová přístaviště jachet a jedna marina.

Vyjma nádherných a hodnotných kulturních památek tu najdou návštěvníci skvělé podmínky pro koupání. Přímo ve městě je za vstupné 6 městských koupališť s plážemi z písku a drobných oblázků. Koupaliště Bačvice je známé tím, že je zde umožněno koupání také invalidním osobám. Kouzelné koupání ve volné přírodě si u Splitu cestovatelé užijí zejména na členitém pobřeží poloostrova Marjan a na severovýchodním pobřeží tohoto poloostrova.

Sportovci se ve Splitu také přijdou na své. Pracují tady nejrůznější kluby nejen vodních sportů, zejména potápěčské nebo jezdecký. Funguje tu i klub horské turistiky Mosor, tenisová škola v blízkém městečku Stobreč a je zde příležitost provozovat další sportovní aktivity jako třeba míčové hry včetně plážového volejbalu. Nachází se tu celá řada půjčoven se sportovními potřebami, půjčovny vodních skútrů, jachet a motorových člunů.

Split

Původně stála na místě dnešního starého města řecko-ilyrská osada Aspalathos. Kolem roku 295 za vlády Římanů si tu císař Dioklecián nechal postavit výstavní palác. V 10. století se Split stal součástí Chorvatského království, k Benátské republice byl připojen od 15. století a posléze sdílel osudy celé Dalmácie. Později se Split stal nejvýznamnějším přístavem země, protože v té době Rijeka i Zadar patřily Itálii.

Historické jádro si dodnes uchovalo kouzlo minulých časů. Centrum vyrůstalo postupně uvnitř a kolem rozsáhlého paláce císaře Diokleciána, který tvoří podstatnou část starého města. Palác byl postaven jako luxusní sídlo a zároveň jako bytelná pevnost s hradbami silnými 2 metry a opatřenými 16 věžemi. Má půdorys římské pevnosti rozdělenou na čtyři stejné části. Celý čtyřúhelník paláce má plochu přibližně 215 x 180 metrů. Hlavním vchodem do paláce je severní Zlatá brána, která je obrácena směrem k bývalému Solinu, hlavnímu městu římské Dalmácie a rodišti císaře Diokleciána. Další dvě brány paláce jsou Stříbrná brána na východě a Železná brána na západě. Již zaniklá jižní Bronzová brána vedla k moři a v dávných dobách u ní přistávaly zásobovací lodě, protože moře dříve sahalo až k jižní straně paláce.

Katedrála sv. Dominia – původně Diokleciánovo mauzoleum, byla vysvěcena v 7. století. Tehdy byl odstraněn sarkofág s císařovým tělem a nahrazen ostatky sv. Dominia. Zhruba uprostřed paláce se nachází Peristil, což je jakési fórum o rozměrech asi 35 x 15 metrů. Vnitřní nádvoří římského areálu s živou kavárnou je dnes vyhledávaným místem setkávání turistů. Sloupy z růžového a bílého mramoru dovezeného z Egypta, které lemují jeho strany, spočívají na vysokém soklu.

Split

Nelze opomenout goticko-renesanční Papaličův palác, v němž nyní sídlí Městské muzeum s exponáty pocházejícími z 12. až 18. století. Milovníci historie zde mohou obdivovat díla a obrazy a další artefakty dokumentující dějiny města. Palác patří k nejpoutavějším objektům z 15. až 16. století nacházející se v opuštěných částech Diokleciánova komplexu.

Významnou památkou je také bývalý Jupiterův chrám, který byl v 8. století přeměněn na baptisterium sv. Jana Křtitele. Uvnitř ukrývá křtitelnici s deskami zobrazujícími krále Zvonimíra a jiné hodnostáře. Chrám se honosil atriem se šesti sloupy a kazetovou klenbou. Objekt samotný spočíval na podzemní kryptě.

Mezi hradbami paláce se nachází řada zajímavých staveb představujících například šlechtická sídla v gotickém, renesančním či barokním slohu. Když vyjdete z Diokleciánova paláce západní bránou, dojdete k rušnému náměstí, kde stojí radnice z 15. století, v níž má dnes sídlo Etnografické muzeum s pozoruhodnými expozicemi krojů, šperků a dalších uměleckých předmětů z oblasti celé Dalmácie. Z náměstí uvidíte také renesanční hodinovou věž vystavěnou na přelomu 15. a 16. století.

V severní části města mimo historické centrum Splitu se nachází Archeologické muzeum, které je nejstarším muzeem na území Chorvatska, a jeho sbírky pocházejí hlavně z římského Solinu. V této městské části se nachází také Umělecká galerie a stojí tu také klášter s kostelem sv. Antonína vybudovaný na místě bývalé římské vily. Ukrývá se tu hodnotná sbírka s cennými obrazy a knihami.

Ještě než byl postaven Diokleciánův palác, byl Římany vybudován Dianin chrám na vrcholu Marjan vypínající se na konci poloostrova do výšky 178 metrů. Nabízí se odtud neskutečně krásný výhled na město a blízké ostrovy. Svahy tohoto krasového kopce patří k nejoblíbenější výletním místům návštěvníků Splitu.

Split – sídlo císaře Diokleciána

Split – sídlo císaře Diokleciána

Mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem se na malém poloostrově rozkládá Split, který je největším městem na chorvatském pobřeží. Toto dvousettisícové město je hlavním hospodářským, průmyslovým a dopravním střediskem Dalmácie. Nachází se zde také jeden z nejdůležitějších přístavů v zemi.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA