Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kaštela

Kaštela - informace o letovisku

Jako Kaštely (chorvatsky Kaštela) jsou označovány staré, původně samostatné obce, které dnes však administrativně spadají pod jeden celek. Rozkládají se severozápadně od Splitu, v Kaštelanském zálivu, který bývá označován také jako „Riviéra sedmi Kaštelů“. Jednotlivé Kaštely jsou rozesety mezi jadranskou magistrálou a mořem a jsou mezi sebou propojeny původní silnicí.

Kaštely dnes tvoří sedm obcí - Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac. Přičleněny však byly i dvě nové obce Resnik a Jugovinil. Charakteristickým znakem všech těchto obcí je množství pobřežních tvrzí, které vznikaly v 15. až 17. století, aby ochraňovaly před útočícími Turky. Původně šlo o samostatně stojící hrady, ale postupem času v jejich blízkostech začaly vyrůstat domky nájemců místní půdy. Tak začaly vznikat malé vesničky, v jejichž středu se tyčil hrad nebo obranná věž.

V současnosti jsou Kaštely zemědělským zázemím nedalekého Splitu, ale také se z nich staly turisticky oblíbené destinace lemované příjemnými plážemi a promenádami. V jednotlivých Kaštelách najdete celou řadu památek, jsou tak zajímavé i z historického hlediska. V zámku v Kaštelu Novim se nachází zajímavé Vlastivědné muzeum Kaštelů. Nedaleko najdeme Kaštel Stari, kterému dominuje renesanční budova z roku 1492.

V obci Kaštel Lukšić stojí za zhlédnutí dvoupatrové sídlo rodiny Vitturiů z přelomu 15. a 16. století, které je doplněno nárožními věžemi. Další významnou památkou je barokní kostel, v jehož interiéru si můžete prohlédnout oltář blahoslaveného Arnira, který je dílem Juraje Dalmatince. Asi o 2 kilometry dále se rozkládá Kaštel Kambelovac s opevněným zámkem splitské rodiny Cambiů. Vystavěn byl v 16. století a v jeho blízkosti stojí ještě opevněný dům patřící stejné rodině.

Nejmalebnějším ze všech Kaštelů je údajně Kaštel Gomilica, v němž byl na malém ostrůvku vystavěn zámek, který je tvořen několika desítkami budov. Ostrůvek je s pevninou spojen pohyblivým mostem z 16. století. V obci stojí za povšimnutí ještě kostel sv. Kosmy a Damiána založený ve 12. století a o něco mladší kostel sv. Jeronýma. Neméně zajímavý je Kaštel Sućurac, který je ze všech Kaštelů nejstarší a vévodí mu rozlehlá palácová stavba z roku 1392. Nepřehlédnutelnou dominantou obce je však zvonice kostela, který byl během 2. světové války srovnán se zemí.

V okolí Kaštelů se rozkládají přírodní i umělé oblázkové pláže, které jsou obklopeny borovými háji. V moři si užijí milovníci vodních sportů, na pobřeží se můžete zase věnovat tenisu, volejbalu, kopané, házení, kuželkám a dalším aktivitám. Rozmanitá okolní krajina láká k pěším výletům. Kdo se na to cítí, může se pokusit vystoupit na 779 metrů vysoký masiv Kozjak, pro který jsou typické příkré skalní stěny. Pokud Kaštely navštívíte v březnu, budete se moci účastnit Dne obce, který je doprovázen lidovými slavnostmi. V létě se zde zase koná festival s názvem Kaštelské kulturní léto. Za bohatšími možnostmi nakupování a zábavy musíte vyrazit do nedalekých měst Split nebo Trogir.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA