Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Omiš

Omiš - informace o letovisku

Asi 20 kilometrů jihovýchodně od Splitu se při ústí řeky Cetiny do Jaderského moře rozkládá městečko Omiš, které v minulosti neblaze proslulo jako útočiště pirátů. V tomto více než 6 tisícovém městě se snoubí krásy přírody s odkazem minulosti. Na své si zde proto přijdou jak aktivní turisté, tak i milovníci historie a tradic.

Omiš byl původně ilyrskou osadou, poté se zde vystřídali Řekové i Římané. Mezi 12. a 15. stoletím zde působili obávaní korzáři bojující neúspěšně proti benátské nadvládě. V roce 1444 byl Omiš nakonec definitivně obsazen Benátčany. Z období středověku se podařilo dochovat část městského opevnění, konkrétně městskou bránu, kousek hradeb a jihozápadní hranolovou věž Fošal. Mezi nejstarší památky v Omiši se řadí předrománský kostel sv. Petra postavený v 10. století na pravém břehu řeky Cetiny. Tento jednolodní kostel s kupolí má zdi ozdobené fragmenty z raně křesťanského období. Dochované zůstaly také pozůstatky bývalé pirátské pevnosti Mirabella. O něco výše stojí ruiny další, tentokrát benátské pevnosti Starigrad, odkud se můžete kochat úchvatným výhledem na Omiš.

V centru starého města si můžete prohlédnout barokní kostel sv. Michala, který byl založen v 1. polovině 17. století na základech starší stavby. Uchvátí vás nejenom svým průčelím, ale také krásným interiérem, v němž se nachází dřevěný oltář z 16. století, velký dřevěný kříž z 13. století a dva obrazy od Mattea Ingoliho z Ravenny. Za povšimnutí stojí rovněž kostel sv. Ducha a hodinová věž v jeho blízkosti.

Omiš však není jen historie, ale také písečné pláže, krásně čisté moře, bohaté příležitosti k nákupům, posezení v tradičních tavernách a pestré možnosti sportovního vyžití. Aktivní jedinci se mohou věnovat horolezectví, pěší turistice, raftingu, potápění, rybolovu, windsurfingu a mnoha dalším aktivitám. Je ideálním místem pro každého, kdo hledá oddech od shonu velkoměsta. V okolí se rozkládají prastaré olivové a citrusové háje a také vinohrady.

V červenci se ve městě pravidelně koná festival Dalmatinska Klapa, který oslavuje tradiční dalmatský sborový zpěv zvaný „klapa“. Tento druh zpěvu se dodnes těší v Chorvatsku velké oblibě, dokonce i mezi mladými. Červenec a srpen je také obdobím, kdy se ve městě pořádá festival Omišské kulturní léto, jehož součástí jsou koncerty, divadelní představení a pěvecká vystoupení. O zábavu se jinak v Omiši starají četné diskotéky, bary, kluby a další zábavní zařízení.

Koupání je umožněno na cca kilometr dlouhé pláži tvořené jemným pískem, přesněji písečnou mělčinou, která se jen zpozvolna svažuje do moře. Tato pláž byla dokonce vyznamenána tzv. Modrou vlajkou kvality. Je ideální pro rodiny s dětmi a nepříliš zdatné plavce. Vzhledem k tomu, že se v těchto místech mísí mořská voda s vodou řeky Cetiny, je voda v Omiši o něco chladnější než jinde na Jadranu. Ubytování je v Omiši umožněno v hotelech, penzionech a kempech. Pokud máte zájem, můžete také využít možnosti ubytování v soukromí u místních obyvatel.

Těsně za městem se zvedá horský masív Mosor, který řeka Cetina prořezává hlubokým kaňonem, jenž se stal velkým turistickým lákadlem oblasti. Omiš je tak skvělou základnou pro výlety do údolí řeky Cetiny, které je chráněnou přírodní rezervací. Řeka se zde vlévá do umělého jezera Peruča a poté se vine v délce několika kilometrů souměrně s pobřežím. Pokud máte zájem, můžete se do tohoto jedinečného kouta přírody, v němž hnízdí četné druhy ptactva, vydat pěšky, na kole nebo v člunu.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA