Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podaca

Podaca - informace o letovisku

Malá vesnička Podaca se nachází v jižní části Makarské riviéry, nedaleko města Gradac. Nad ní se tyčí horské pásmo Rilić, které vypadá, jakoby stoupalo přímo z moře. Předností letoviska jsou krásné dlouhé oblázkové pláže, ale také původní opuštěná vesnice ukrytá vysoko v kopcích.

Původní Podaca, tzv. Gornja Podaca se totiž nacházela mimo pobřeží, asi kilometr od moře, na úpatí kopce Viter vysokého 770 metrů nad mořem. V roce 1962 ji však postihlo silné zemětřesení, po kterém ji většina obyvatel opustila. Dnes je z vesničky město duchů, které však rozhodně stojí za návštěvu. Jelikož se nachází vysoko ve skalách, je pro její návštěvu nutné mít dostatek fyzických sil. Použít můžete některou z prastarých horských stezek, které místní obyvatelstvo v dávných dobách využívalo jako hlavní spojnice mezi horami a pobřežím. Další možností je vydat se tam terénním autem po staré neudržované cestě.

Gornja Podaca patří se svou původní architekturou k nejtypičtějším vesnicím podbiokovské oblasti. Při vstupu do staré části obce od jihu, vás na skále upoutá zřícenina válcové obranné věže zvané Kula, která byla postavena v 17. století na obranu před Turky. Podařilo se zachovat i skromnou část hradebních zdí. Ze zříceniny je nádherný výhled na záliv pod útesem a pozoruhodnou okolní horskou krajinu s mnohými krasovými jevy.

V centru stojí předrománský hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele, který pochází z přelomu 12. a 13. století. Na hřbitově je k vidění pěkný středověký náhrobní kámen „stećak“ s ornamentální výzdobou. V sousedství kostela byl v 18. století postaven další, tentokráte barokní kostel sv. Štěpána Prvomučedníka. Byl vybudován na základech starší církevní stavby. Za pozornost ve vesnici stojí také kamenná selská stavení s otevřeným podloubím v přízemí.

Nová Podaca se začala rozvíjet poměrně rychle po zemětřesení a dnes je jednoduchým rekreačním místem. Ubytování je možné v kempu Uvala Borova nebo hotelu Morenia. Díky nádherným plážím v zátiší borovic, gastronomické nabídce dalmatských specialit, blízkosti atraktivních výletních destinaci se Podaca stává stále žádanějším místem pro dovolenou.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA