Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brist

Brist - informace o letovisku

Na samotném jihu Makarské riviéry se rozkládá poklidné turistické letovisko Brist, které vyniká svou polohou mezi Jaderským mořem a úpatím pohoří Rilić. Je tak ideálním místem pro milovníky pohodové a romantické dovolené, vyznavače vodních sportů i pro nadšené horolezce. Potěší však také zájemce o historii a architekturu.

Brist najdete asi jen 2 kilometry od Gradacu a 8 kilometrů severně od přístavu Ploče. V současnosti v něm žije přibližně 500 stálých obyvatel, jejichž zdrojem obživy se stal turistický ruch. Někteří obyvatelé se však stále věnují zemědělství a rybolovu. První písemná zmínka o Bristu pochází z roku 1571, ale četné archeologické nálezy dokazují, že je mnohem starší.

Nejstarší památkou obce je kostel sv. Margarity, který pochází z 15. století, a v jehož apsidě jsou umístěny náhrobní desky rodiny Kačićů. Dalším významným svatostánkem je novorománský farní kostel sv. Marie pocházející z roku 1870. V jeho blízkosti se nachází památník chorvatského básníka Kačiće Miošiće, který je dílem slavného sochaře Ivana Meštroviće. Na nábřeží v Bristu stojí ještě menší kostelík sv. Antonína z roku 1807, v němž je vystaven velký obraz Panny Marie se sv. Antonínem a sv. Janem. Nábřeží Bristu je lemováno několika zachovalými pozdně barokními domy, jako je Miošić a Diana pocházející z 18. století. Tyto domy jsou nyní chráněnými kulturními památkami, stejně tak jako budova obecné školy z roku 1878.

V centru městečka naleznete kromě památek také tradiční turistické zázemí. Uličky jsou lemovány obchody a obchůdky s nejrůznějším zbožím, nakoupíte zde oblečení, suvenýry a samozřejmě také potraviny. Pokud máte touhu ochutnat tradiční kuchyni, zastavte se v některé z místních restaurací a pochutnejte si na mořských plodech.

Pobřeží v okolí Bristu je značně členité a lemované četnými zátokami, jako jsou Na Ploči, Blatnice, Pod Peču, Slakovac, Pakljine a Zaborci. Všechny vynikají oblázkovými plážemi s pozvolným vstupem do modravého Jadranu, což ocení především děti a neplavci. Poskytují ideální možnosti provozování vodních a plážových sportů, vyzkoušet zde můžete windsurfing, kiting, jízdu na vodních lyžích nebo rekreační jízdu na nafukovacím banánu.

V Bristu najdete řadu ubytovacích možností, oblíbené je zejména ubytování v soukromí. Žádné hotelové komplexy zde nebyly vystavěny, a proto letovisko vyniká svým klidem a pohodovou atmosférou. V posledních letech přibylo několik apartmánových domů a vilek, které jsou vkusně zasazeny do borových hájů.

Pokud by vás pobyt v Bristu a povalování na jeho plážích omrzel, můžete se vydat na prohlídku letoviska Gradac, které leží jen, co by kamenem dohodil. Milovníci pěší turistiky zase neodolají výletu do nitra pohoří Rilić nebo k Baćinským jezerům v blízkosti přístavu Ploče.

Brist je pro klidnou relaxaci jako stvořený

Brist je pro klidnou relaxaci jako stvořený

Pokud nemáte příliš v oblibě letoviska s masovým výskytem turistů, určitě by se vám více líbila osobní atmosféra v osadě Brist, která je vzdálena jen 2 km od střediska Gradac v jižní části Makarské riviéry. Převážně rybářská oblast neposkytuje sice příliš turistických atrakcí a rušného nočního života, ale pro ty, kdo vyhledávají klid, je to rozhodně dobrá volba.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA