Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trogir

Trogir - informace o letovisku

Trogir, situovaný na ostrůvku blízko pevniny, se řadí ke klenotům dalmatského pobřeží. Starobylé město a přístav Trogir leží 27 km západně od Splitu, při magistrále. Převážná část starého města se rozkládá na ostrově obehnaném hradbami se dvěma bránami. Jeden most spojuje město s pevninou a druhý s ostrovem Čiovo. Město Trogir je zařazeno do katalogu světového kulturního dědictví UNESCO. Město Trogir je často nazýván „městem – muzeem“.

Turistický ruch má pro město velký význam – malá náměstí lemují restaurace, pizzerie a prodejny zmrzliny. Přední světské a církevní památky a další důležité budovy se již několik let obnovují. Nové části města se rozrostly jednak na pevnině oběma směry, jednak na ostrově Čiovo.

Starobylé město a přístav založili v 3. stol. př. Kr. Řekové. Staré jádro je z části obklopeno zbytkem opevnění z 13. až 16. stol. Jedná se o hradby a pevnost Kamerlengo, obranou věž sv. Marka, Mořskou bránu a Pevninskou bránu. Hlavní památkou města je trojlodní románská katedrála sv. Vavřince ze 13. stol. goticky dokončená. V městě je mnoho památek v renesančním slohu např. městská lodžie, soudní dvůr, městská hodinová věž, radnice. Nejstarší trogirský kostel je románský kostel sv. Barbory dochovaný v původní podobě. Dalším románský kostel byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli v 13. stol. V Trogiru je též klášter benediktinek s vzácným antickým reliéfem.

Ve městě je loděnice a funguje zde jachtařský klub Mosor, jachtařská škola, jachting, windsurfing, potápění u vnějších břehů ostrova Čiovo, tenis, kuželky, stolní tenis aj. Pláže v Trogiru a jeho bližším okolí jsou většinou oblázkové, ale jsou zde i písčité a skalnaté pláže. Některé z nich mají vybetonované vstupy do moře, aby byly pohodlnější. Jednou z nejpopulárnějších trogirských pláží je Pantan. Je rámována borovicovým lesem, který skýtá ochranu před silným slunečním svitem. Oblíbená je také pláž na přilehlém ostrůvku Čiovu v místě zvaném Okruh. V létě jsou na této pláži dlouho do noci otevřené bary. Vhodná místa ke koupání se nachází i na dalších místech na ostrově, případně v sousedství, na pobřeží za Trogirem směrem k Segetu Donji. Též v areálu Medena. Na plážích je dostatek vzrostlé vegetace.

Trogir - perla střední Dalmácie

Trogir - perla střední Dalmácie

Malebné a starobylé město Trogir ležící západně od Splitu je vyhledávaným rekreačním střediskem oblasti Střední Dalmácie. Historické jádro Trogiru se rozkládá na ostrůvku, který je s pevninou a dalším ostrůvkem Čiovo spojen krátkým kamenným a zvedacím mostem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA