Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Solin

Solin - informace o letovisku

Solin ležící nedaleko Splitu je sice průmyslové město, které je však proslulé zejména díky vykopávkám antického města Salony – hlavního města římské Dalmácie. V Saloně se kolem roku 243 narodil císař Dioklecián, který si nedaleko odtud ve Splitu nechal postavit palác.

V Solinu se nachází zatím největší a nejvýznamnější archeologický areál v Chorvatsku, který dosud odkrývá pozůstatky Salon. Průzkum zřícenin trvá již více než 150 let a zatím byla odkryta stále jen jeho malá část. K nejpozoruhodnějším nálezům zatím patří zbytky několika chrámů, termálních lázní, biskupského paláce, městských bran a amfiteátru, který svého času pojal 20 tisíc diváků a kde na programu bývaly i přehrávky námořní bitvy, které se nazývaly naumachie. Protože městem v minulosti procházely veškeré obchodní stezky, našlo se zde neuvěřitelné množství předmětů. Ty jsou v současné době vystaveny v muzeích Splitu a dalších chorvatských měst.

Archeologický areál je značně rozsáhlý a příliš neoplývá dobrým značením jednotlivých staveb. Vzhledem k těmto faktům je všeobecně doporučeno, absolvovat prohlídku s průvodcem, jehož služby si můžete objednat v solinském informačním centru, případně přímo v informační kanceláři vykopávkového areálu. Nejvíce zachovalou stavbu z římského období si však návštěvníci mohou prohlédnout přímo ve městě. Tam se zachovala část akvaduktu, který byl postaven v 1. století n. l.

Zbytky antického vodovodu jsou dobře viditelné i z hlavní silnice vedoucí ze Splitu do Solinu. Dodnes je v provozu - částečně i díky rekonstrukci, která byla provedena v roce 1879.

V této oblasti původně stála osada kmene Dalmatů a přibližně od 1. století př. n. l. se tu rozvíjela římská osada.  Salona svého největšího rozvoje dosáhla během 3. a 4. století, kdy zde žilo asi 60 tisíc obyvatel. Katastrofa pro město nastala po nájezdu Avarů v 7. století, který město totálně zničil. V blízkém sousedství kousek odtud při říčce Jadro, si od konce 7. století budovali svá sídla Chorvati. Místo se později stalo jedním ze středisek nového chorvatského státu.

Solin je také strategicky vhodné výchozí bod pro výlety do pohoří Kozjak.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA