Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gradac

Gradac - informace o letovisku

V jižní části Makarské riviéry se rozkládá městečko Gradac, které je z jedné strany ohraničeno mohutným horským masívem Rilić a ze strany druhé je lemováno modravými vodami Jaderského moře.  Chloubou Gradacu je 6 kilometrů dlouhá pláž Gornja Vala, která je nejdelší v celé východní části Jadranu.

Gradac leží v blízkosti ústí řeky Neretvy do Jaderského moře a je tak nejjižnějším turistickým střediskem na Makarské riviéře.  V současnosti zde žije okolo 3600 stálých obyvatel, kteří jsou zaměstnaní většinou v oblasti turistického ruchu. Někteří se však stále věnují zemědělství, pastevectví nebo rybolovu.

Osídlení této oblasti je datováno do doby bronzové a starší doby železné, což dokazují četné archeologické nálezy. Jako první na tomto místě Římané založili osadu s názvem Labineca, v 17. století zde již stála obranná tvrz Lapčan a nakonec zde vyrostlo rybářské městečko Gradac. Turistický ruch se zde začal rozvíjet v roce 1919, kdy zde byl vystavěn první hotel. V současnosti je možné ubytování v mnoha kvalitních hotelích, vilách, apartmánech a také v soukromých domech. Z Gradacu se stalo vyhledávané turistické centrum, které nabízí potřebné ubytovací, stravovací i rekreační možnosti.

Gradac je velmi atraktivní z historického hlediska, ukrývá totiž spoustu památek, které se většinou podařilo dochovat v dobrém stavu. Městu dominují dvě věže ze 17. století, které byly součástí pevnosti, jež byla vybudována na vyvýšenině na obranu proti Turkům. Další významnou stavbou je farní kostel sv. Mihovila, který opatruje cenné sakrální památky. Prohlédnout si zde můžete mramorové oltáře se sochami, mezi nimiž je i dřevěná socha sv. Rocha. Nedaleko se nachází hřbitov se starým částečně dochovaným barokním kostelem sv. Antonína.

Gradac však nepřitahuje návštěvníky jen bohatou historií, ale také svým překrásným pobřežím, které je lemováno širokými a dlouhými plážemi. Nejznámější je již zmiňovaná Gornja Vala táhnoucí se v délce 6 kilometrů. Je lemována borovicemi a palmami, které poskytují příjemný stín. Tvoří ji drobné oblázky a má mírný vstup do průzračně čistého moře, díky čemuž si ji oblíbily hlavně rodiny s malými dětmi. Na plážích je možné se věnovat nejrůznějším druhům vodních sportů, romantické duše však ocení procházky při západu slunce. Kdo má zájem, může využít služeb místního potápěčského klubu. Z dalších sportovních aktivit se nabízí jízda na kole, tenis či plážový volejbal.

Podél pláže vede krásná a příjemná promenáda, jejíž procházku je možné si zpestřit prohlídkou nesčetného množství obchůdků a stánků se suvenýry, nebo posezením v kavárně či pizzerii. Určitě byste neměli vynechat ani návštěvu místní cukrárny, kde vám zmrzlinář natočí takovou zmrzlinu, kterou ani nebudete moci sníst. Na koncích promenády se nachází diskotéky a bary zajišťující zábavu až do pozdních nočních hodin.

Kopce v okolí Gradacu jsou porostlé olivovníky, vinnou révou a bohatou vegetací. Město je tak obklopeno zelení, která láká k procházkám a pěším výletům. Součástí městečka je také malý přístav, v němž kotví menší lodě a jachty. Pokud byste se chtěli zúčastnit některé z lidových slavností, navštivte Gradac v červenci, kdy se zde koná Gradacká turistická noc. Na konec září pak připadají oslavy svatého Michala. Z Gradacu se nabízí pestré možnosti poznávacích výletů, jako například k Bačinským jezerům, Kravickým vodopádům nebo do nitra pohoří Biokovo. Lodí je možné se dostat na ostrov Korčula, Hvar nebo poloostrov Pelješac.

Gradac s vůní levandule

Gradac s vůní levandule

Gradac je nejjižnější turistickou osadou na Makarské riviéře ležící přibližně v polovině cesty mezi Splitem a Dubrovníkem. Malebné městečko Gradac je umístěno na mírných svazích Biokova, zarostlých olivovníky a borovicemi, poblíž ústí řeky Neretvy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA