Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Biograd na Moru

Biograd na Moru - informace o letovisku

Přibližně 30 kilometrů jižně od Zadaru se rozkládá oblíbené prázdninové letovisko Biograd na Moru, které bylo v minulosti sídlem chorvatských králů. Městečko bylo vystavěno na pobřeží v blízkosti Pašmanského průlivu a je obklopeno zálivy Soline a Bošana.

Historie Biogradu na Moru sahá daleko do středověku, kdy byl nazýván Alba Civitas, tedy Bílé město. Největšího rozkvětu město dosáhlo v 11. a 12. století, za vlády chorvatských králů a za vlády krále Petra Krešimira IV., kdy byl dokonce hlavním městem země. V polovině 11. století zde bylo založeno biskupství, začátkem 12. století zde byl korunován Koloman – král Uher, Charvátska a Dalmácie. V roce 1125 město napadli a téměř srovnali se zemí Benátčané. Nakonec jej obnovili zadarští uprchlíci  a pojmenovali Zara Vecchia. Později však došlo k přijetí původního názvu Biograd. Od 15. století patřilo město Benátčanům, ale roku 1646 bylo znovu zničeno Turky. Od té doby již Biograd nikdy nezískal své vedoucí postavení.

Vzhledem k pohnuté historii města se toho z královských staveb nepodařilo příliš dochovat. Z některých památek zůstaly jen fragmenty zdí a odkryté základy. Za návštěvu tak stojí především Vlastivědné muzeum s archeologickou expozicí a sbírkou skleněných, bronzových a měděných předmětů. Většina z nich pochází z benátské lodi, která se potopila v Pašmanském průlivu a následně byla vyzdvihnuta ze dna. K nejzajímavějším památkám města patří barokní kostel sv. Anastázie z poloviny 18. století. Asi o 100 let mladší je pak kaple sv. Rocha.

V současnosti je Biograd na Moru jedním z nejoblíbenějších turistických letovisek na pobřeží Jaderského moře. Kromě pestré historie nabízí také nádherné oblázkové pláže, malebné zátoky, krásnou přírodu a azurově čisté moře. Hlavní pláží letoviska je Dražica - jde o velkou, oblázkovou a borovicemi lemovanou pláž, která má pozvolné svažování do moře, proto je vhodná i pro malé děti. Je vybavená kabinkami, sprchami a vyzkoušet na ní můžete řadu zábavních a sportovních atrakcí. Pro svou kvalitu byla dokonce vyznamenána tzv. Modrou vlajkou.

V místních restauracích můžete ochutnat speciality domácí i mezinárodní kuchyně, nenechejte si ujít čerstvé plody moře připravené tradičním dalmatským způsobem. Sportovně založení jedinci si v letovisku také přijdou na své, dají se zde provozovat snad veškeré vodní sporty, od potápění, přes windsurfing až po jachting. Milovníci tenisu jistě ocení zdejší velké tenisové středisko s 20 kurty, které jsou umístěny v příjemném lesíku, jihovýchodně od centra města.

Biograd na Moru je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Svou oblibu si městečko získalo také díky blízkosti tří národních parků – Paklenica, Kornati a Krka. Zajímavý je rovněž přírodní park Telašćica.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA