Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrana

Vrana - informace o letovisku

Městečko Vrana se rozkládá poblíž Vranského jezera. V obci jsou patrné pozůstatky slavné minulosti zdejšího kraje i selský způsob života. Vrana je střediskem úrodné oblasti pojmenované Vransko polje. Zajímavostí je, že se ve Vraně se narodily dvě historické osobnosti – renesanční malíři Francesco a Luciano Laurana (Vranjanina).

Zdejší území bylo osídleno už dva tisíce let před n. l. Archeologické průzkumy svědčí o několika římských hospodářstvích v oblasti Crkvine i dalších místech kolem jezera. Zájem turistů zde budí především ruiny středověkého hradu templářského řádu a posléze kláštera Johanitů, který byl dějištěm řady bitev.

Dějiny městečka sahají až do antických dob. Přibližně v 11. století zde byl založen benediktinský klášter, který následně získali Johanité a přebudovali na vlastní hrad. Majitelem hradu se později stal uherský panovník, poté hrad patřil rytířskému řádu svatého Jana a konečně v roce 1647 ho dobyli Benátčané, kteří jej však nechali zpustnout. Z bývalého templářského hradu zůstaly do současnosti zachovány pouze části hradeb a strážní věže.

V městečku se nachází nejzápadněji situovaná památka islámského stavitelství. Turecký zájezdní hostinec dal postavit místní rodák – turecký vezír Jusuf Maškovič. Pozoruhodná památka je tzv. Maškovica han neboli „karavanseraj“, která pochází z poloviny 17. století. Je to ojedinělá ukázka turecké architektury v rámci celé Dalmácie. Poblíž se nacházejí pozůstatky římského vodovodu, kterým proudila voda až do města Zadar (v antice Jadera).

Většina letovisek Severní Dalmácie stejně tak jako městečko Vrana mají dobré podmínky pro vodní sporty, a svou oblíbenost mezi turisty si vydobyla klidem a atmosférou rybářských osad, pěknými oblázkovými plážemi, krásnými borovými lesy a čistým mořem.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA