Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šibenik

Šibenik - informace o letovisku

U 9 km dlouhého Šibenického zálivu, do něhož ústí řeka Krka, se rozkládá Šibenik, který je druhým největším městem Severní Dalmácie. Původ Šibeniku sice nesahá až do antiky, jak je tomu u jiných větších měst Chorvatska, ale do 11. století, kdy na tomto místě vyrostla chorvatská osada, jež patří mezi nejstarší slovanská osídlení na Jadranu.

První písemná zmínka o Šibeniku pochází z roku 1066, tehdy se však Šibenik nazýval ještě Krešimírovo město – po chorvatském králi Petru Krešimírovi IV. Nadvládu nad městem měla střídavě Byzantská říše a Benátská republika. V 15. století se Šibenik začal proměňovat v jedno z nejvýznamnějších kulturních středisek renesančního Chorvatska. V historickém jádru se začaly stavět velkolepé paláce. Vzhledu města zasadila tvrdou ránu nejen 2. světovou válkou, ale také agresí Srbů v 90. letech 20. století. Tehdy byly v Šibeniku napáchány značné škody, které se však do dnešních dní již podařilo ve značné míře napravit.

V historickém jádru města si můžete prohlédnout celou řadu památek, z nichž nejvýznamnější je katedrála sv. Jakuba založená roku 1431. Na její výstavbě se podílelo mnoho věhlasných umělců té doby. Stavba z mramoru a kamene dnes stojí jen díky obrovskému zázraku. V době srbské agrese v roce 1991 byla zasažena granátem. Ten proletěl střechou, dopadl doprostřed katedrály, ale nevybuchnul. Díky této skutečnosti mohla být katedrála sv. Jakuba v roce 2000 zapsána na listinu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Dnes je považována za unikátní stavbu v dějinách chorvatské sakrální architektury.

Další unikátní památkou Šibeniku je renesanční radnice z 16. století nebo kostel sv. Barbory, ukrývající sbírku církevního umění. Za prohlídku stojí rovněž pozdně renesanční Knížecí palác ze 17. století, ve kterém dnes sídlí Městské muzeum. Na nábřeží stojí barokní kostelík sv. Františka z 18. století, v jehož interiéru se nachází kaple ukrývající velkolepé varhany z roku 1762. Centrum Šibeniku se může pochlubit také řadou významných paláců, jako je třeba palác Foscolů, Orsiniů nebo Madonićů.

Šibenik je obklopen čtyřmi pevnostmi, sv. Mikuláše, sv. Jany, sv. Anny a pevností Šubičevač, které byly postaveny na obranu před tureckými nájezdy. Každá z nich je jedinečným architektonickým počinem a po dlouhá staletí neodmyslitelně patří k městu. Šibenik však není významný jen z historického hlediska. Součástí města je velký přístav, díky němuž se stalo důležitým dopravním uzlem Severní Dalmácie. Právě odtud vyplouvají trajekty směřující na většinu blízkých ostrovů. Jde však také významným průmyslovým městem, zaměřeným na zpracování barevných kovů, textil, potravinářský průmysl a stavbu lodí.

Šibenik poskytuje turistům kvalitní zázemí v podobě hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení. Není problém najít restauraci, tavernu, kavárnu nebo příjemný bar, kde můžete nerušeně posedět u skleničky dalmatského vína nebo některé z místních specialit. Disponuje také dostatkem zábavních a kulturních zařízení. V okolí města se navíc rozkládá řada přírodních atraktivit, jako je Národní park Krka nebo souostroví Kornati. Šibenik je tak nejen díky nim, ale také díky malebnému pobřeží a středomořskému klimatu, vyhledávaným místem pro letní dovolenou.

Šibenik – Krešimírovo město

Šibenik – Krešimírovo město

V Šibenickém zálivu se nedaleko ústí řeky Krky do moře rozkládá Šibenik, který je nejstarším chorvatským městem na pobřeží Jadranu. Součástí města je velký přístav, proto se stalo důležitým dopravním i turistickým střediskem regionu Severní Dalmácie.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA