Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Krka

Národní park Krka - informace o parku

NP Krka se rozkládá kolem krasové řeky Krky patřící bezesporu k nejhezčím řekám v Dalmácii, která ústí do moře v zálivu u Šibeniku. Na jejím dolním toku byl kvůli ochraně jedinečných přírodních krás v roce 1985vyhlášen národní park zabírající plochu přes 110 km2. Území národního parku se svými jezery a vodopády je jedním z nejvýznamnějších přírodních památek Chorvatska. Národní park Krka je nejmladší ze sedmi chorvatských národních parků.

Chráněná oblast začíná v údolí u Kninu a táhne se až k mostu u Šibeniku. Vápník tvoří v korytě řeky vápencové terasy, díky nimž tu mohou turisté spatřit řadu nádherných peřejí a vodopádů. Ten největší padá z výšky 48 metrů. Zdejší příroda je velmi bohatá. Na území parku se vyskytuje přes osm set druhů rostlin a zhruba 250 druhů živočichů. Park je domovem řady rozmanitým druhů ptactva, bylo zde napočítáno asi 200 druhů ptáků.

Řeka pramení poblíž Kninu a její cesta dlouhá 75 km začíná v rokli na krasové plošině za Šibenikem. Hned za městem Knin se řeka rozlévá v Bobodolské jezero a za ním následuje asi 22 metrů vysoký vodopád Bilušica buk. V závěru kouzlí majestátní vodopády Roški Slap a Skradinski Buk. Tyto působivé kaskády dlouhé asi 800 metrů se řítí z výšky 75 metrů. Kolem tohoto nejúžasnějšího přírodního úkazu v Chorvatsku vedou některé ze stezek protkaných můstky. V místech Roški Slapu se koryto řeky v lese rozšiřuje a pak se mezi stromy řítí dolů v kaskádě pře 25 metrů vysoké.

Za vodopády se řeka vine úzkým údolím a poté se rozlévá v jezero Visovac, které je srdcem parku. Některé části pobřeží jezera jsou strmé, ale jiné jsou kopcovité s dubovými lesy. Uprostřed jezera je ostrůvek Visovac, po kterém je jezero pojmenováno. Na ostrůvku se vypíná kostel a klášter vybudovaný františkány roku 1445. Františkáni z Bosny sem přivezli vzácné knihy, rukopisy a církevní roucha. Návštěvníci mají přístup do malého klášterního muzea s exponáty předmětů, které pocházejí z období od antiky až po středověk. K ostrůvku jezdí lodě od Skradinského vodopádu.  Za jezerem Visovac do Krky vtéká řeka Čikola. Odtud řeka míří ke Skradinskému Buku a nakonec ústí do Jaderského moře.

Vchody do parku jsou značeny, u každého je parkoviště, turistické informační středisko a pokladna. Jedním z přístupových míst do parku je Skradin – původně osada ilyrských a liburnských kmenů. Později asi ve 4. století se toto římské město stalo biskupstvím. Odtud vyplouvají čluny proti proudu k vodopádům. Za městečkem Skradin se Krka vlévá do Prokljanského jezera, odkud je možné uspořádat výlet lodí až k vodopádům.

Během výletu do NP Krka stojí za pozornost ještě prohlídka vodních mlýnů s menší národopisnou expozicí, která se nachází v bezprostřední blízkosti Skradinských vodopádů. Mlýny na Krce měly v minulosti velký ekonomický význam pro hospodářský rozvoj blízkého města Šibenik a jeho okolí.

Dnešní podoba mlýnů a dalších objektů je z 19. století, která byla postavena na pozůstatcích mnohem staršího data. Nejvýznamnější částí jsou staré vodní mlýny, které melou obilí pomocí žernovů, což jsou mlýnské kameny poháněné vodou. Jako suvenýr si turisté mohou zakoupit pytlíček mouky právě tady umleté. Cena vstupného je zahrnuta v ceně vstupenky k vodopádům.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA