Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šibenická riviéra

Šibenická riviéra

Šibenická riviéra se táhne podél členitého pobřeží Severní Dalmácie, které je lemováno řadou ostrovů a ostrůvků.  Tato část Chorvatska oplývá nejen krásnou přírodou, ale množstvím kulturně historických památek. Zajímavé je jak rozmanité pobřeží, tak i vnitrozemí, které dává možnost poznat tradiční dalmatskou atmosféru.

Velkou předností Šibenické riviéry je fakt, že se na jejím území nachází hned dva národní parky. Národní park Krka vytvořila řeka Krka protékající kaňonem a jsou v něm k vidění nádherná jezera, peřeje a vodopády. Tento park je nejmladší ze sedmi chorvatských národních parků a patří k nejvýznamnějším přírodním památkám v zemi. Dalším unikátem je Národní park Kornati, který nabízí panenskou krásu souostroví tvořeného šedobílými skálami, které krásně kontrastují s azurovou barvou Jaderského moře. Tyto národní parky jsou pravým drahokamem Severní Dalmácie.

Hlavním centrem Šibenické riviéry je město Šibenik, po kterém byla pojmenována. Jde o nejstarší a druhé největší severodalmatské město mající jedinečnou polohu v malebném širokém zálivu při ústí řeky Krky. Údajně je jedním z nejlépe chráněných přístavů na celém, Jadranu. V Šibeniku můžete navštívit historické městské jádro s četnými památkami, kostely i pevností. Naprosto unikátní památkou je katedrála sv. Jakuba (Sveti Jakov), která byla v roce 2000 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Jako „Perla Dalmácie“ bývá označováno městečko Primošten rozkládající se na dvou poloostrůvcích, které s pevninou spojuje most a hráz. Odtud pochází i samotný název města, který by se dal přeložit jako „Přiblížen mostem“. V Primoštenu najdete oblázkové pláže pozvolným vstupem do vody vhodné pro děti, ale také kamenité přírodní pláže mající místy vybetonované plochy. Kromě pláží a možností skvělého koupání se městečko proslavilo také vinicemi a výrobou dobrého červeného vína Babič. Asi 5 km od Primoštenu se nachází rekreační osada Bilo s několika penziony a apartmánovými domy. Lidé sem jezdí za koupáním v malebných zátokách s řadou krásných pláží. Jen o kousek dále je další malá obec Dolac nabízející klid a pohodu. Je ideální pro provozování vodních sportů a oddych od ruchu velkoměst.

Na Šibenické riviéře byste měli navštívit také městečko Vodice, které bylo v minulosti velmi důležité z hlediska obrany území před nájezdy Turků. Z toho důvodu bylo bezpečně opevněno a pozůstatky tohoto opevnění se podařilo dochovat dodnes. Dnes jde o známé turistické centrum proslavené čilým ruchem. Pokud toužíte po zábavě až do ranních hodin, jste ve Vodici správně, je tady známá a u mladých velmi oblíbená diskotéka Hacienda. Procházkou po pláži můžete z Vodice dojít až do malebné rybářské vesničky Tribunj, která se proslavila rybářskou tradicí. Najdete zde několik pěkných míst vhodných ke koupání, oblázkové a kamenné pláže uvítají především rodiny s malými dětmi. Zajímavou atrakcí jsou každoroční oslí trhy a dostihy, kterých se zúčastňují výhradně ženy. Vyhledávaným turistickým střediskem nedaleko Vodice je také Srima disponující jedněmi z nejhezčích pláží v celé oblasti.

V Pirovackém zálivu se v blízkosti ostrova Murter rozkládá městečko Pirovac, které má typický středomořský ráz. Protínají jej úzké klikaté uličky lemované kamennými domy postavenými těsně vedle sebe. Díky hezkým zátokám Sitnica, Vrulje, Makirina, Vrilo a oblázkovým plážím se stal Pirovac oblíbeným cílem turistů. Asi 10 km jižně od Šibeniku najdeme letovisko Žaborič, které se rok od roku stává oblíbenějším. Může totiž turistům nabídnout pěkné přírodní pláže, čisté moře, romantické zátoky a dobré dopravní spojení se Šibenikem. Nedaleko se rozkládá Brodarica tvořená soukromými vilkami a domy, která je oblíbeným rekreačním místem pro mnohé obyvatele Šibeniku. Díky specializovaným restauracím a hospůdkám ji však vyhledávají gurmáni z nejrůznějších koutů Chorvatska. V sousedství Brodarici je situována ještě turistická osada Grebaštica, jež se stala vyhledávanou destinací pro trávení klidné dovolené. Zdejší pláže jsou oblázkové s pozvolným vstupem do křišťálově čistého moře a vše obklopuje nádherná zeleň.

V zálivu Morinj je ukryto městečko Jadrtovac, které se díky své poloze stalo pravidelným cílem zastávek jachtařů. Díky množství památek zaujme milovníky historie a architektury, řada návštěvníků sem však přijíždí především za teplým mořem. Staré rybářské městečko Rogoznica rádi navštěvují milovníci plachtění, kteří zde najdou jeden z nejbezpečnějších přístavů v této části Jaderského moře. Oblázkové pláže obklopené borovými háji zase potěší milovníky koupání a rekreace. V blízkém okolí jsou ještě četné malé, skryté zátoky, poskytující dostatek soukromí. S Rogoznicou sousedí malá turistická osada Kanica, která je místem ukrytým před okolním světem. Kromě pár ubytovacích zařízení zde nenajdete téměř nic, proto se sem vydávají lidé toužící po klidu, nedotčené přírodě a koupání v krásně čistém moři.

Mezi letovisky Primošten a Rogoznica rozkládá malá turistická osada Ražanj, která leží poměrně stranou od všech větších letovisek. Je tak ideálním místem pro klidnou dovolenou, nenajdete zde obří hotelové komplexy, obchody, přeplněné pláže, diskotéky ani bujarou večerní zábavu. Čeká zde na vás téměř nedotčená příroda, betonové pláže a pěkná zákoutí ke slunění a koupání.

Při návštěvě Šibenické riviéry rozhodně nesmíte vynechat prohlídku města Skradin, které je situováno v místě, kde řeka Krka vtéká do Jaderského moře. Městečko se může pochlubit opravdu bohatou historií sahající až do 6. století. Prohlídka Skradinu tak potěší především zájemce o historii a architekturu, ale nadšení budou také milovníci přírody. Nedaleko se totiž rozkládá Národní park Krka a právě Skradin je jedním z přístupových míst. Za skvělým koupáním jezdí lidé také do Zablače, které se nachází asi 9 km od historického města Šibenik. Pobyt zde je vhodný pro všechny, kdo touží po poklidnější dovolené.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA